Utistul Ciprian Florincaș a câștigat Trofeul „Rotary” la tenis / GALERIE FOTO

de Dan Lazăr | 25 mai 2021, 7:11 AM | Sport | Știri Arad

0

Ediția a VI-a a Trofeului „Rotary” la tenis de câmp a avut la start nu mai puțin de 84 de concurenți, la categoriile de vârstă de 10, 12 și 14 ani, feminin și masculin. Această participare masivă nu a putut decât să îi bucure pe organizatori, Puiu Fereștean (președintele CS Intersport Arad) și Flavius Ștețcu (Rotary Club Arad).

Singura categorie cu prezență arădeană în finală a fost cea de 14 ani masculin, unde s-a impus Ciprian Florincaș (CS UTA), care a cedat doar trei seturi în drumul său spre trofeu, în ultimul act depășindu-l pe Alex Buibaș (Sănătatea Oradea), scor 6-1, 6-0.

Ceilalți campioni ai turneului de la baza Intersport au fost: Ana Maria Haiduc (CS Sport 4 Fun Timișoara), un dublu 6-0 în finala cu Sara Balaure, componentă a aceluiași club de pe Bega – categoria 14 ani; Ferenț David (ACS Monaco București), 6-4, 6-3 în finala cu Ulianov Tudor (CS Mamaia-Idu) – 12 ani; Ungur Daiana (CSM Oradea), 6-3, 6-7(3), 10-2 cu Slovenszky Roberta (CSŞ Petroșani), în finala feminină de 12 ani; Dirman Rareș (Helios Timișoara), un dublu 4-0 cu Nițulescu Dan (ACS Free Motion Timișoara) în ultimul meci al categoriei 10 ani băieți și Arcana Melissa (CSM Timișoara), 4-1, 4-0 cu Brândaș Alesia (Helios Timișoara) în finală la 10 ani fete.

Premierea micuților sportivi a fost efectuată de către Adrian Luca, viitorul Guvernator al Districtului Rotary România și Republica Moldova.

Următoarea competiție tenisistică din Arad va debuta în 31 mai, la baza „UTA-TenisProfi”, HAI Cup, turneu sub egida Tennis Europe, de categoria I, pentru fete și băieți de 12 ani.