vineri, 19 aprilie, 2024

UTA, pe podium! Bătrâna Doamnă le-a dat patru celor de la Turceni (GALERIE)

de Lucian Dănilă | 1 noiembrie 2014, 6:34 PM | Sport

2

UTA știa din startul jocului că o victorie împotriva celor de la Turceni urcă echipa arădeană pe podiumul seriei. Pe un trend ascendent, cu trei victorii consecutive, Roland Nagy și compania nu se gândea la altă variantă. Problemele au apărut la încălzire, atunci când Voicu s-a accidentat și a fost chemat din tribune Adrian Popa pentru a fi titularizat pe partea dreaptă a apărării.

Cu acest gând a și început meciul, iar Strătilă s-a făcut remarcat încă din start. În minutul 7 a luat o acțiune pe cont propriu, a trecut de doi adversari, a centrat perfect pentru Rus și acesta a marcat cu capul: 1-0! A fost al treilea gol al lui Rus în ultimele două jocuri.

Bucuria nu avea să țină prea mult. Minutul 13 s-a dovedit a fi cu ghinion pentru arădeni, atunci când la o lovitură liberă, Lungu a trimis cu capul spre poartă, Bodea nu a ajuns mingea, aceasta a căzut pe bară de unde a revenit în fața porții la Miculete care a trimis-o în poarta goală, 1-1.

UTA a reluat atacurile, dar fără a pune mari probleme la poarta lui Nicolae. Au abundat loviturile de colț și loviturile libere din jumătatea adversă, dar fazele periculoase întârziau să apară. Golul a venit în minutul 30 când Burlă a executat un corner, Botiș s-a înălțat peste toți apărătorii oaspeți și a trimis mingea la vincu pentru 2-1!

Arădenii au intrat în avantaj la vestiare, dar Roli Nagy nu părea mulțumit. I-a înlocuit pe Burlă și pe Nădăban, întreaga bandă stângă, cu Suslak și Hlistei. „Burlă avea un cartonaș galben și nu mai voiam să risc nimic, iar Nădăban nu a avut explozia necesară…”

Hlistei a avut o ocazie uriașă în minutul 60, dar lovitura sa de cap în urma unei centrări a lui Suslak a trecut milimetric pe lângă stâlpul porții. Înainte de această fază, Filaret a irosit ocazia meciului. Fundașul arădean s-a trezit cu mingea aproape de linia porții adverse, a încercat să/l evite pe Nicolae, dar a trimis în plasa laterală.

Roli a schimbat din nou. L-a introdus pe Dragoș în minutul 60 în locul lui Rus. „Am simțit că poate marca”, explică antrenorul, Dragoș marcând un hat-trick în această săptămână într-un joc contra echipei de juniori. Atacantul nu l-a dezamăgit: a marcat două goluri! În minutul 75, după o minge deviată de Varga, a șutat din unghi la colțul lung, mingea a întâlnit bara și a intrat în poartă pentru 3-1! Tot el avea să facă 4-1 în minutul 86 când a fost servit perfect de prietenul și colegul de apartament Ousmane, Dragoș marcând cu latul din fața porții!

UTA câștigă astfel al patrulea joc consecutiv și urcă pe locul al treilea, cu 20 de puncte, la un singur punct distanță de co-liderele Becicherecul Mic și Național Sebiș.