miercuri, 24 aprilie, 2024

Tăiați de Briceag! UTA pierde la Voluntari și play-off-ul devine o fata morgana

de Lucian Dănilă | 17 decembrie 2021, 10:58 PM | Sport

0

Din nou frustrare pentru fanii Bătrânei Doamne după un nou joc în care părea că este în control, dar detaliile au făcut diferența. UTA a punctat la impresia artistică, un aspect cu care ne-a obișnuit, dar Voluntari ne-a arătat de ce termină anul pe podium, pentru că după CFR este, de departe, cea mai pragmatică echipă a acestui sezon.

Echipa lui Balint a preluat frâiele meciului încă din primele minute. Presing avansat, joc de pase foarte bun în zona mediană și, ca niciodată în ultima vreme, a reușit să marcheze la prima acțiune de poartă. Dangubic a trimis spre Passaglia, acesta spectaculos spre Roger, brazilianul l-a găsit pe Miculescu plecat pe culoar de la 30 de metri și toate ratările de la Craiova au fost răzbunate cu un șut la colțul lung, perfect, care a lovit la interior plasa laterală: 0-1.

În minutul 22 am asistat la prima mostră din spectacolul lui Dangubic, un jucător care astăzi nu a părut să fie deloc conectat la ceea ce avea de făcut. Găsit excelent de Ubbink, croatul a căzut în genunchi în fața portarului Popa și șansa de 0-2 a trecut.

Cei de la Voluntari au echilibrat meciul și au început să pună probleme la poarta lui Iacob. UTA a fost surprinsă la o lovitură liberă executată de Tamaș, fundașul gazdelor l-a găsit singur în centrul careului pe Droppa, acesta a înșurubat și doar norocul a făcut ca mingea să-l lovească pe Costin și să iasă afară. Tot Droppa putea egala la o fază în care a șutat din interiorul careului mic în plasa laterală. A venit apoi centrarea lui Costin spre Nemec, dar Vukcevic a reușit să trimită în corner.

Dangubic a avut din nou golul în ghete, dar, scăpat singur cu portarul, a trimis foarte slab la poartă cu piciorul stâng, Popa a respins în față, după care același Dangubic a șutat cu dreptul mai rău decât un începător și arădenii au mai ratat o șansă imensă de a se distanța la două goluri.

Ne-am obișnuit ca ocaziile să se răzbune și în ultimul minut al primei părți, la o minge jucată mai mult pe sus în careul arădean, nici Shlyakov și nici Miculescu nu au reușit să o respingă departe de careu, mingea a ajuns din nou în fața porții, Nemec a câștigat duelul la cap cu Erico, a trimis la Tamaș, iar fostul internațional a șutat printre picioarele lui Shlyakov, Iacob a respins în față și Nemec a marcat din 4 metri pentru 1-1.

Un gol care a venit foarte rău pentru UTA, chiar înainte de fluierul de final al primei părți, o repriză controlată din punct de vedere al posesiei de arădeni, o repriză la capătul căreia putea să aibă un avantaj liniștitor, dar lucrurile au luat o altă turnură.

În partea secundă tot UTA a început mai bine. Joc bun la mijlocul terenului, Vukcevic foarte activ în partea dreaptă, iar cei de la Voluntari erau așezați pe două linii în fața careului de 16 metri. A venit faza din minutul 48, fază la care arbitrul Coza a avut singura greșeală importantă din meci, atunci când nu a dictat penalty la faza în care Costin l-a lovit pe Passaglia în zona tibiei.

Gazdele și-au arătat colții în minutul 52, atunci când au arătat că pe contraatac pot să fie letali. Ion Gheorghe l-a depășit pe Erico, a scăpat singur cu Iacob și a șutat din unghi în umărul acestuia. Peste doar două minute, în minutul 54, Passaglia a șutat senzațional de la 16 metri, dar mingea a lovit încheietura barelor, a revenit în teren, dar Roger a trimis prea slab cu capul și scorul a rămas 1-1.

Miculescu putea să-și treacă în cont și un assist, dar centrarea sa din partea dreaptă nu a fost „simțită” de Roger, brazilianul fiind prea departe de poartă, și încă o situație bună a arădenilor a rămas fără rezultat.

S-a jucat pe contre și cei de la Voluntari au ajuns de două ori periculos în fața porții lui Iacob, dar Nemec a fost blocat de Passaglia, ca apoi Briceag să trimită un șut din unghi peste poartă. A fost primul avertisment al lui Briceag, cel care în minutul 76 avea să fie găsit complet nemarcat în careul arădean după o centrare a lui Ion Gheorghe și șutul său din voleu nu a putut fi blocat de Iacob: 2-1!

Peste doar un minut, Lopes putea face 3-1, dar șutul său a trecut prin fața porții.

UTA și-a pierdut luciditatea, nu a mai ajuns periculos în fața porții lui Popa, și au irosit chiar și fazele fixe pe care le-au tratat foarte indolent, în locul unei mingi în careul în care se aflau și fundașii centrali fiind preferate tot felul de scheme care nu au dus la nimic.

UTA a marcat doar două goluri în ultimele șapte meciuri, și de fiecare dată când a marcat a „reușit” să încaseze două de la adversare. La meciul cu FCSB au primit goluri cu largul concurs al arbitrului, dar astăzi acestea au venit în urma unei dezorganizări defensive, așa cum a fost la ambele reușite ale ilfovenilor. Briceag a tăiat speranțele unor sărbători liniștite pentru arădeni și UTA se îndepărtează de zona de play-off, o zonă în care nu se poate ajunge cu o astfel de (in)eficiență.

Play-off-ul devine o fata morgana pentru gruparea roș-albă…

FC Voluntari – UTA Arad (1-1)

Nemec 45, Briceag 76 / Miculescu 16

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, Tamaș, Armaș, Briceag – Meleke (60 Tavares), Droppa – Costin, Rață (69 Lopes), I. Gheorghe – Nemec (84 Achim).

Rezerve: Rîmniceanu – Al. Vlad, Tavares, M. Lopes, Achim, Fulop, Paraschiv, Roșu, Al, Ilie

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov – Batha, Passaglia (84 Isac) – Roger jr., Ubbink, Miculescu (84 Mercioiu) – Dangubic (69 Antal).

Rezerve: Balauru – Fl. Ilie, Medjimorec, Baravykas, Isac, Bustea, Antal, Mercioiu, Dima

Arbitri: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov)

Asistenți: Alexandru Filip (Constanța), Mihăiță Necula (București).

Rezervă: Andrei Moroiță (Ploiești).

Observator FRF: Cristian Nica (Ploiești)