luni, 29 aprilie, 2024

UTA, zdrobită pe Arena Națională de tripla lui Olaru și golul ex-ului Miculescu

de Lucian Dănilă | 22 ianuarie 2024, 10:49 PM | Sport

2

Mulți dintre fanii Bătrânei Doamne aveau speranțe că gruparea arădeană se poate întoarce cu măcar un punct de pe Arena Națională, deși adversară îi era echipa clasată pe primul loc în Superliga.

Absența lui Florinel Coman și faptul că era doar primul meci din acest an erau două dintre motivele care-i făceau pe arădeni să spere, dar mai era și cel legat de faptul că UTA a reușit câteva meciuri bune cu echipele aflate în zona play-off-ului.

Arădenii, însă, au fost zdrobiți de FCSB. A fost 4-0 pentru echipa antrenată de Elias Charalambous dar scorul nu prea reflectă ceea ce s-a întâmplat pe teren. UTA a ratat o ocazie imensă însă din startul partidei, atunci când Ariel Lopez a trimis cu capul din careul mic în transversala porții lui Târnovanu. FCSB a lovit în două minute prin același Olaru. Golgeterul campionatului a marcat din voleu de la 16 metri în minutul 20, după un corner la care Căpușă a respins cu pieptul chiar pe piciorul drept al mijlocașului de la FCSB, iar după numai două minute, același Căpușă l-a servit ideal pe Olaru și acesta nu a ratat dintr-o poziție de unu la unu cu Kucher. Era 2-0 în minutul 22…

UTA putea reduce din handicap în finalul reprizei, atunci când Omondi l-a servit foarte bine pe Fabry în careul bucureștenilor, dar șutul slovacului a fost mult peste poartă.

Probabil dezamăgit de evoluțiile lui Căpușă. Rareș Pop și Fabry, Mircea Rednic i-a schimbat pe toți trei la pauză, dar aceste modificări nu au adus niciun plus în joc. Nou intratul David Andrei a avut o bună oportunitate de a marca după o centrare a lui Micovschi, dar s-a opus Ngezana. Apoi Kucher s-a remarcat probabil prin „parada etapei” la șutul lui Băluță, după care Omondi l-a faultat în careu pe Șut și i-a oferit șansa lui Olaru să facă „hat-trick”-ul. Olaru a transformat lovitura de pedeapsă cu un șut la care Kucher a fost foarte aproape să intervină.

Tabela a închis-o fostul jucător al arădenilor, David Miculescu, la doar șapte minute după ce a intrat în joc. Acesta a înscris cu latul pe lângă portarul ucrainean după ce a primit o pasă la limita offside-ului. După reușita sa, Miculescu a ridicat mâinile în aer în semn că nu se poate bucura.

O înfrângere mult prea drastică după un meci în care UTA a arătat foarte rău din punct de vedere defensiv, dar în care putea marca cel puțin un gol. A fost un meci în care unii jucători nu s-au simțit deloc bine pe teren. Căpușă a fost catastrofal, Micovschi a arătat că nu este poziția pe care să se simtă bine cea de fundaș stânga, Rareș Pop și Fabry au fost inexistenți, la fel și Luckassen care probabil a fost forțat ca titular după ce nu a mai jucat un meci, nici măcar amical, de mai bine de o lună de zile…

FCSB – UTA 4-0 (2-0)

Goluri: Olaru 20, 22 și 66 (penalty), Miculescu 82.

FCSB: Târnovanu – Crețu (46 Pantea), Ngezana, Dawa, Radunovic (89 Panțâru) – Șut, Lixandru, Olaru (75 Miculescu) – Felipe, Băluță (75 Compagno), O. Popescu (75 Alhassan).

Antrenor: Elias Charalambous

UTA: Kucher – Căpușă (46 Rodrigues), Benga, Conte, Micovschi – Freitas, A. Lopez (58 Stahl) – R. Pop (46 David Andrei), Fabry (46 Stolnik), Omondi – Luckassen (68 Cooper).

Antrenor: Mircea Rednic

A: Flueran Viorel Nicușor (Craiova – Dolj),

A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava – Suceava),

A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe – Covasna),

Arbitru VAR: Vidican Rares George (Satu Mare – Satu Mare), Arbitru AVAR: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare – Satu Mare),

Obs. arbitri: Dumitrescu Eduard (Piteşti – Argeş)