joi, 28 martie, 2024

Două din trei! CFR și FCSB, în grupele Conference League. Craiova, eliminată la penalty-uri

de Lucian Dănilă | 25 august 2022, 11:01 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

După o lungă perioadă de timp, România are două echipe calificate în grupele cupelor europene. CFR Cluj și FCSB s-au calificat în grupele UEFA Conference League în timp ce CS Universitatea Craiova a fost eliminată în urma loviturilor de departajare.

În urmă cu o săptămână, CFR reușea o remiză albă la Maribor, FCSB pierdea pe propria arenă în fața ceor de la Viking Stavanger, iar Craiova remiza, și ea, 1-1 la Drobeta Turnu Severin cu Hapoel Beer Sheva.

În această seară, în minutul 80, rezultatele care se înregistrau la cele trei meciuri ne făceau să ne așteptăm la prelungiri la toate jocurile. Era 0-0 la Cluj, tot 0-0 în Israel, iar FCSB conducea cu 2-1 în Norvegia, exact scorul cu care pierduse acasă. David Miculescu, fotbalistul vândut de UTA cu 1,7 milioane de euro era titular.

Calificările lui CFR și FCSB au venit aproape simultan. Cvek a reușit golul carierei sale, din foarfecă, în minutul 89 și CFR era la câteva minute de calificare, iar în Norvegia încă se juca. O intervenție foarte bună cu piciorul a lui Târnovanu i-a ținut pe elevii lui Dică în cărțile calificării. Imediat după, la primul atac al celor de la FCSB, Florinel Coman a fost faultat în careu și Risto Radunovic a marcat din penalty golul calificării, dar fluierul final a venit după o nouă ratare mare a norvegienilor.

Aveam CFR și FCSB în grupe, iar Craiova menținea rezultatul de egalitate cu Hapoel, rezultat care a împins meciul în prelungiri. Oltenii au marcat în minutul 104, chiar când așteptam fluierul de final al primei reprize de prelungiri. Roguljic a înscris superb dintr-o lovitură liberă din lateralul careului de 16 metri. Hapoel a repus mingea în joc, a beneficiat de un fault lângă linia de margine, s-a centrat și Hamed a câștigat duelul la cap cu Raul Silva egalând imediat la 1! Craiova a salvat câteva ocazii mari ale gazdelor în ultimele minute ale prelungirilor și s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Andrei Ivan și Bancu au ratat, Glazer reușind să le pareze loviturile, și Hapoel Beer Sheva s-a calificat în grupe.