vineri, 29 martie, 2024

Surpriză imensă la US Open! Simona Halep a fost eliminată de americanca Taylor Townsend

de Lucian Dănilă | 30 august 2019, 8:11 AM | Sport

1

Simona Halep, câștigătoarea turneului feminin de la Wimbledon din urmă cu două luni, a pierdut în turul al doilea la US Open în fața americancei Taylor Townsend (116 WTA).

Jocul părea unul la îndemâna sportivei din Constanța. În primul set i-a ieșit aproape totul și sportiva de culoare care seamănă cu Serena Williams nu găsea răspunsuri. A fost 6-2 pentru Simona și nimic nu anunța ceea ce avea să urmeze.

Simona avea și avantajul a trei victorii în meciurile directe cu Townsend, dar cea care avea să schimbe ceva a fost americanca. În setul al doilea a adoptat o tactică de serviciu-voleu, iar cu aceasta a câștigat cu 6-3 cel de-al doilea set. Românca nu a găsit mult timp răspuns la tactica sportivei de culoare și în setul decisiv Townsend a reușit break-ul la scorul de 2-2. Simona a avut avantaj de 40-o în game-ul următor, dar americanca a câștigat patru mingi consecutive, câștigând apoi game-ul pentru 4-2.

Finalul a fost un adevărat „roller-coaster”. La 5-4 pentru ea, Townsend a servit pentru meci și a făcut repede 40-15. Avea astfel două mingi de meci, dar prima a irosit-o printr-o dublă greșeală. Apoi Simona a salvat și a doua minge de meci a americancei cu un backhand marcă înregistrată și a egalat apoi la 5. Părea că a revenit în meci, mai ales că în game-ul următor a câștigat, dar tot cu dificultate, după ce a salvat o minge de break.

townsend

Ne apropiam de punctul culminant al jocului și la 6-5 pentru ea, Simona a avut minge de meci pe serviciul adversarei. A trimis însă foarte tare returul, a fost aut, după care Townsend a reușit să trimită partida în tie-break.

După 0-2 pentru americancă în tie-break, Simona a reușit să egaleze la 2, apoi la 3. Probabil meciul s-a jucat la scorul de 4-4 pe serviciul Simonei. Câștigătoarea de la Wimbledon a trimis mult afară un forehand relativ ușor și în loc de 5-4 s-a făcut 4-5 și Townsend avea două servicii care puteau să o trimită în turul al treilea.

Așa s-a și întâmplat, Townsend și-a câștigat ambele mingi și a realizat cea mai mare surpriză de la US Open de până acum.

Taylor Townsend s-a calificat pe tabloul principal după trei meciuri în calificări, iar acum o va întâlni în turul următor pe Sorana Cârstea, care a trecut după un meci dificil de Bolsova.

În urmă cu 7 ani, Taylor Townsend a fost interzisă la US Open din cauza greutății. La cum am văzut-o în transmisia televizată, este posibil ca sportiva americancă să se apropie de cifra de 100 de kg.