Superb! Simona Halep a trecut de Bianca Andreescu după un meci precum un roller coaster

de Lucian Dănilă | 28 octombrie 2019, 6:49 PM | Sport

0

Așteptam demult acest meci între românca Simona Halep și canadianca născută în România, Bianca Andreescu. Casele de pariuri o dădeau favorită pe Bianca. Simona venea după o perioadă destul de lungă de inactivitate și, în plus, a acuzat și probleme la spate.

Bianca, considerată a doua favorită la câștigarea Turneului Campioanelor de la Shenzen (China), este ultima câștigătoare de Mare Șlem, după victoria la US Open, și părea a fi la momentul în care putea să-și învingă idolul din copilărie. Canadianca avea de partea ei și clasamentul. Așa au stat lucrurile în primul set. Bianca a dominat-o pe Simona care și-a pierdut de trei ori serviciul și, de la 3-3, Bianca a câștigat setul cu 6-3.

Simona a început mai bine al doilea set. Chiar și-a creat avantaj de 4-2, dar canadianca care a început tenisul la Pitești a egalat la 4. Când a condus cu 6-5, Simona era la serviciu, iar Bianca și-a procurat o minge de meci. Simona, câștigătoarea de la Wimbledon din acest an, și-a spus în gând că nu poate pierde și a recuperat punctul, ducând setul în tie-break. Aici iar a fost suspans. După 3-0 pentru Simona, Bianca a egalat la 3. Apoi românca a ajuns să conducă cu 6-4 și avea două mingi de set, dar canadianca le-a salvat. În cele din urmă Simona a câștigat pe serviciul adversarei și a închis setul cu propriul serviciu cu un 8-6 în tie break.

În setul al treilea, Simona a avut de partea sa nu numai experiența ci și prospețimea fizică, asta în ciuda faptului că este mai în vârstă cu opt ani decât Bianca. A fost un set al „break”-urilor, dar Simona a avut nervii mai tari și a câștigat cu 6-3.

A fost primul meci direct dintre cele două. Simona revine după doi ani la Turneul Campioanelor. Anul trecut a fost accidentată. Este a șasea oară consecutiv când Simona se califică la acest turneu.

În celălalt meci din Grupa Violet, Elina Svitolina a trecut de Karolina Pliskova cu 7-6 (14-12), 6-4.

Peste două zile, Halep o întâlnește pe Karolina Pliskova, iar Bianca Andreescu pe Elina Svitolina.