sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Irina Begu, înfrângere dureroasă în fața Biancăi Andreescu la Miami

de Special Arad | 22 martie 2019, 8:37 AM | Sport

0

Irina Begu a pierdut din nou în fața Biancăi Andreescu, canadianca cu origini românești, la doar o săptămână după ce a fost învinsă la turneul de la Indian Wells. Între timp, Bianca a câștigat turneul american după ce a trecut în finală de Kerber.

Irina a început foarte bine jocul. A câștigat cu 6-4 primul set, pe care l-a dominat, iar apoi s-a desprins la scorul de 5-1 în setul al doilea! A ratat și o minge de meci pr propriul serviciu, dar Bianca a avut nervii tari și un public foarte gălăgios de partea ei.

Andreescu a reuşit să răstoarne situaţia, să câştige 6-7 şi să se impună în setul decisiv cu 2-6.

„Am luptat cât am putut şi sunt foarte mândră de mine şi de cum m-am descurcat cu toată această situaţie. Cu cât e mai grea lupta, cu atât e mai dulce victoria. Am căpătat multă experienţă astăzi, dar sper ca pe viitor să nu mai ajung să salvez minge de meci pentru a câştigat. Ar fi fantastic să câştig două turnee consecutiv”, a spus Bianca Andreescu, la finalul meciului cu Begu, care a durat două ore şi 35 de minute.

În turul al doilea, Andreescu (18 ani, nr, 24 WTA) o va întâlni pe americanca Sofia Kenin (20 de ani, nr. 34 WTA), în faţa căreia a pierdut ultimul ei meci, în semifinalele de la Acapulco.