Dezastru pentru Bianca Andreescu la Turneul Campioanelor! S-a accidentat și s-a retras de pe teren contra Karolinei Pliskova

de Lucian Dănilă | 30 octombrie 2019, 3:38 PM | Sport

0

Bianca Andreescu și Karolina Pliskova au jucat în această după amiază, după meciul Simonei Halep cu Elina Svitolina, un meci capital pentru a rămâne în competiție.

Canadianca născută în România a început perfect meciul și a dominat-o clar pe Pliskova având un avantaj de 2-0. Apoi, Bianca a făcut un șpagat încercând să lovească mingea, moment în care a simțit o durere puternică la genunchi.

După o pauză medicală, Bianca a revenit pe teren, dar era vădit deranjată de problema de la picior. A mai câștigat un singur „game” și Pliskova și-a adjudecat setul cu 6-3.

Imediat după finalul primul set, Bianca a ales să se retragă. După două înfrângeri, Bianca este eliminată de la Shenzen și cel mai probabil nu se va prezenta la meciul cu Svitolina, locul ei urmând a fi luat de altă jucătoare, Sophia Kenin.

Astfel, Svitolina este virtual câștigătoare a Grupei Violet, iar Simona Halep și Karolina Pliskova joacă un meci decisiv pentru calificare peste două zile.