Strigător la cer! O școală din Arad are 400 de elevi, dar nicio toaletă!
O şcoală din judeţul Arad, unde învaţă peste 400 de copii, aşteaptă de şapte ani finanţare pentru dotarea clădirii cu toalete moderne. Problema a ajuns în atenție națională, fiind adusă în atenția publicului de Digi24.
În cei peste 40 de ani de când a fost inaugurată, şcoala a pus la dispoziţia elevilor săi doar latrine. Aşa că nu a primit niciodată autorizaţie sanitară de funcţionare, scrie Digi24.ro
Pentru ca lucrările la noile toalete ale şcolii din localitatea Beliu să fie terminate, ar mai fi nevoie de 700.000 de lei. Din estimările constructorilor, lucrarea este realizată în proporţie de 70%. Pentru restul de 30% Primăria Beliu doreşte acum să acceseze fonduri tot de la stat prin Programul Naţional pentru Dezvoltare Locală, program finanţat de Ministerul Dezvoltării.
Investiţia a început încă din vremea Guvernului Tăriceanu, în anul 2007. După trei ani în care lucrările au înaintat cu viteza melcului, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, instituţie prin care a fost contractată lucrarea, a anunţat că nu a mai primit bani de la minister şi că lucrările nu pot fi continuate.
La ora actuală, peste 80 de şcoli din judeţul Arad se află în imposibilitatea de a obţine autorizaţie sanitară de funcţionare, în mare parte din cauza toaletelor aflate în curte.
Sursa: Digi24.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)