vineri, 29 martie, 2024

Șoimii Șimand s-a calificat în Liga Elitelor U19 la futsal! Elevii lui Mărcuș s-au impus în decisivul de la Ișalnița

de Dan Lazăr | 15 noiembrie 2021, 1:11 PM | Şimand | Sport | Știri Arad

1

Au trăit periculos! Șoimii Șimand a câștigat lejer grupa vestică a Campionatului Național de futsal Under 19, în ultima etapă impunându-se la Deva, cu West, scor 19-5. Faza play-off a debutat pentru elevii lui Daniel Mărcuș și Dumitru Buruiană cu un eșec neașteptat, pe propriul teren, scor 5-6 cu aceeași West Deva. „Am condus cu 5-2, iar pe final am avut două ocazii imense”, ne-a declarat prof. Mărcuș, care și-a resuscitat însă elevii pentru o victorie cu Clujana Cluj-Napoca, scor 8-5, în faza secundă a play-off-ului, una eliminatorie.

Cu moralul refăcut, Șoimii s-a deplasat duminică în Oltenia, pentru barajul spre Liga Elitelor, cu Metropolitan Ișalnița. În urma unui joc echilibrat, arădenii s-au impus cu 4-3 (2-0) și au reușit accederea între primele 10 formații ale singurei competiții de juniori aflate sub egida FRF, la futsal.

„Am condus cu 2-0 la pauză, apoi am fost egalați. Golul victoriei a fost înscris cu două minute înainte de final de Narcis Jurj. Acesta a punctat de două ori, celelalte reușite fiind ale lui Onaca. Acum ne pregătim pentru debutul în Cupa României”, ne-a declarat Daniel Mărcuș.