Situația Covid la Arad: încă 130 de îmbolnăviri și un deces, în ultimele 24 de ore





În această dimineață, conform raportării Centrului Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției, cuprinzând date furnizate de Direcția de Sănătate Publică a Județului Arad, la nivelul Județului Arad erau înregistrate următoarele valori ale infecției cu virusul SARS-CoV-2:
Număr de infectări de la ultima raportare*: 130 (potrivit DSP)
Număr persoane vindecate de la ultima raportare: 41
Număr persoane decedate de la ultima raportare: 1
Număr total cazuri active pe raza județului în prezent: 664
Număr persoane internate în spital (izolare): 79
Număr persoane în izolare la domiciliu (infectate): 585
Număr persoane în carantină (contacți ai persoanelor infectate): 189
Șilindia, Ghioroc și Pâncota sunt singurele din județ cu rata peste 3 la mia de locuitori, fiind în scenariul roșu. Municipiul Arad are rata de 1,73.
Guvernul a prelungit astăzi starea de alertă de pe teritoriul țării cu încă 30 de zile, totodată impunând ca masca de protecție să fie purtată din nou și pe stradă. Ca noutate, nu mai sunt acceptate măștile de protecție din materiale textile, ci doar cele chirurgicale sau cele FFP2. (Citește AICI despre toate restricțiile care intră în vigoare din 8 ianuarie).
Comentariile portalului
Odihna vesnica !!
Deci, infradtructura orașului e legată de sărbătorile religioase!?
Imi cer scuze,poate gresesc ,fara sa tin partea soferului si facand abstractie de functie,din video nu vad cu ce a gresit omul? Se pregateste sa intre in locul (...)