Sergiu Buș s-a înțeles cu CFR Cluj! Va semna un contract pe doi ani și jumătate





Mulți dintre suporterii echipei UTA și-au pus speranțele în transferul atacantului Sergiu Buș la Arad după ce acesta a pus capăt aventurii sale în Coreea de Sud.
Poate cel mai important argument pentru fanii arădeni era faptul că Buș este reprezentat de Bogdan Apostu, impresarul care a adus majoritatea jucătorilor din lotul echipei UTA în ultimele trei sezoane.
Antrenorul echipei arădene, Gyuszi Balint, a explicat recent că posibilitatea unui astfel de transfer la UTA este foarte redusă. „Bogdan Apostu ar vrea, dar nu poate aduce bani de acasă. Din ce am citit din presă, sunt deja destule echipe interesate de Sergiu Buș, care și-au manifestat și public dorința să-l transfere și care pot oferi condiții salariale, financiare, pentru jucător mult mai bune decât putem pune noi pe masă în acest moment.
Nici măcar așa nu o să ne putem apropia… Vorbim, în primul rând, despre un bonus de instalare, care la nivelul unui jucător ca Sergiu Buș va fi imposibil de oferit de UTA. Apoi, nu știu exact salariul său, dar cred că vorbim de zeci de mii de euro pe lună. Pentru nivelul salarial al Ligii 1 Sergiu este un fotbalist scump”, declara Balint în urmă cu aproximativ zece zile.
Potrivit Playsport, atacantul de 29 de ani s-a înțeles cu CFR Cluj și va semna un contract pe doi ani și jumătate.
Sursa citată transmite că Sergiu Buș va avea la CFR Cluj un salariu de 13.000 de euro pe lună, net inferior celui din Coreea de Sud, unde ar fi încasat 500.000 de euro pentru cele 11 luni în care a fost jucătorul lui Seongnam FC.
Sergiu Buș a mai fost dorit de CFR Cluj și în vara anului trecut, când însă, după ce s-a despărțit de Gaz Metan Mediaș, a semnat cu FCSB. Atacantul a stat doar șase luni la FCSB, nu a reușit să convingă, însă transferul său în Coreea de Sud le-a adus „roș-albaștrilor” 300.000 de euro.
Comentariile portalului
E o cronica superba, Sadoveanu ar fi invidios, dar, cum ar fi ca voi, jurnalistii, expertii in comunicare si identificate a stirilor adevarate sau false, sa va asumati raspunderea pentru (...)
Aha, dacă realizarilee sunt în funcție de datele dan biblie, probabil că autostrăzile se vor face până la apoca lipsă! Aia mare, sau mică, nu mai contează...
Poate nu ar strica să vă documentați ceva mai atent. Veți putea observa că procesiunile ortodoxe legate sau inspirate din viața lui Iisus (deci, inclusiv drumul crucii) (...)