Update Miracol la Pâncota! Șoimii au scos Poli din Cupa României, revenind de la 0-2, în inferioritate

de Lucian Dănilă | 9 septembrie 2014, 1:53 PM | Recomandările editorilor | Sport

1

UPDATE – Șoimii Pâncota au eliminat Poli Timișoara din Cupa României, după un meci halucinant.

Echipa lui Cuedan a fost condusă cu 2 la 0 de gruparea bănățeană, dar a revenit senzațional marcând de trei ori în zece minute, mai mult decât atât, ultimele două goluri ale pâncotanilor au fost marcate în momentul în care echipa juca în inferioritate numerică, după eluminarea lui Suciu.

Nimeni nu și-ar fi închipuit o asemenea desfășurare a jocului de la Pâncota, mai ales după cum a arătat prima repriză. Timișorenii au fost stăpâni pe joc și chiar au marcat în minutul 38 prin Szabolcs Szekely, unicul gol al primei părți. În partea secundă, același Szekely a marcat pentru 2 la 0, iar Șoimii nici măcar nu se apropiau periculos de poarta lui Smaranda.

Totul avea să se schimbe în minutul 69, când Alin Mihai a fost faultat în careu, iar Dubeștean a redus din handicap prin lovitura de pedeapsă rezultată. Peste doar 2 minute, Suciu a fost eliminat, dar asta parca i-a motivat și mai mult pe jucătorii gazdă. În minutul 75, Alin Mihai a adus egalarea cu un șut din interiorul careului de 16 metri, iar Lung, în minutul 79, a marcat pentru 3 la 2 în urma unui corner executat de Dubeștean.

Până la final, Pâncota s-a apărat eroic, Irimia având o paradă de excepție la un șut expediat de Dragomir în minutul 89. Fluierul final a adus o imensă bucurie pe mica arenă din Podgorie, iar președintele pâncotanilor, Pavel Piroș, a părăsit terenul în lacrimi de bucurie, nu înainte de a avea o discuție aprinsă cu antrenorul lui Poli, „chirurgul” Dan Alexa.

Vom reveni cu fotografii de la această partidă

Gruparea din Pâncota nu a avut timp să își lingă rănile după înfrângerea de la Reșița pentru că astăzi dă piept cu ACS Poli, colega de serie, într-un joc din Cupa României. Meciul începe la ora 16.30, la Pâncota, și este practic o reeditare al meciului de cupă din urmă cu doi ani.

Pâncotanii nu tratează cu indiferență acest joc. Este un meci care poate propulsa gruparea din Podgorie în turul următor acolo unde va avea adversar din prima ligă. Or se știe dorința lui Pavel Piroș, președintele echipei Șoimii, de a o aduce la Pâncota pe Dinamo… Dan Cuedan chiar a asistat la ultimul meci disputat de Poli, cel câștigat pe teren propriu, scor 1-0, în compania formației Unirea Tărlungeni, meci disputat vineri.

Cuedan nu ascunde nici faptul că meciul cu FC Bihor din campionat este mai important, dar va trata cu maximă seriozitate și jocul din această după amiază.

De asemenea, nici Dan Alexa nu pare că nu ar fi atent la meciul de cupă. Antrenorul bănățenilor a declarat imediat după meciul cu Unirea următoarele cuvinte: „atenția noastră e concentrată și pe meciul de Cupă. Cred că au avut ce vedea cei de la Pâncota. Echipa a jucat astăzi (n.r. vineri). Am jucat, totuși contra a zece apărărtori, jucători cu experiență. Nu poți avea ocazii o dată la cinci minute”.

Prețul biletelor la acest meci este de 10 lei, dar sunt acceptate și abonamentele.

Formații probabile:

Șoimii: Pașcalău – Maghici, Lung, Crușoveanu, Vițu – Huțanu, Dubeștean, Issa, Cuedan – Băd, Sălăjan.

Poli: Pap – Bălace, Cânu, Scutaru, Neagu – Lazăr, Ov. Popescu – Bărbuţ, Trandu, Popovici – Stavric.