Parcă am mai văzut filmul ăsta. Aceleași echipe, alți actori: UTA – ACS Poli 2-1 (Foto)

de Lucian Dănilă | 9 martie 2019, 5:35 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA a trecut de ACS Poli, penultima clasată, după un meci în care a suferit foarte mult. Derularea evenimentelor a semănat izbitor cu partida dintre cele două din Cupa României câștigată, la Arad, tot de UTA. Și atunci  echipa din Timișoara a condus cu 1-0, după care UTA a revenit și a câștigat cu 2-1 profitând de căderea fizică a adversarilor.

Echipa lui Valeriu Răchită venea la Arad cu un singur gând, cel al victoriei, altfel șansele să mai spere la salvare s-ar fi redus drastic. ACS Poli a marcat la prima fază în careul arădean prin Bilia, jucător care a evoluat în cariera sa și la Arad, la ACU, Ineu, Gloria și chiar UTA. După gol, arădenii au încercat să se apropie de careul advers, dar ocaziile mari ale primei reprize au venit tot la poarta lui Bodea. Acesta a salvat miraculos în două rânduri la șuturile lui Bădăuță. În minutul 35, șutul aceluiași jucător a lovit bara în zona vinclului.

La pauză erau multe discuții pe stadionul Motorul. Unii deja vorbeau că UTA a dat meciul, alții spuneau că jucătorii care au sosit în iarnă parcă au uitat fotbalul, tot felul de vorbe. Nu știm ce le-a spus Ionuț Popa la vestiare, dar în partea secundă UTA a părut cu totul altă echipă decât cea din prima parte. Echipa lui Răchită a început să obosească după 50 de minute foarte bune, iar în minutul 53 UTA reușea egalarea prin noul puști minune, David Miculescu. Ciucur a centrat în fața porții, Bilia a respins doar până la David și acesta a trimis puternic cu stângul de la 16 metri făcând inutilă intervenția lui Moldovan.

IMG 6842

După ce a egalat, UTA și-a continuat dominarea, iar golul izbăvitor avea să vină în minutul 76. Același Ciucur a trimis un șut centrare din colțul careului de 16 metri, mingea a fost deviată de Rus și a ajuns în plasa porții timișorene: 2-1. Rus putea face 3-1 în minutele de prelungiri, dar șutul său din unghi a lovit partea exterioară a barei.

UTA ne-a cam luat ochii la meciul cu Brăila, dar în ultimele două meciuri ne-a arătat multe carențe de exprimare. „Mai avem mult de lucru”, recunoaște secundul Cristi Păcurar.

IMG 6867

UTA ARAD – ACS POLI TIMIŞOARA      2-1 (0-1)

UTA: Bodea – Cr. Costin (65 Stahl), El Hasni, Şeroni, Copaci – Melinte, I. Neagu (61 C. Matei) – Ciucur, Miculescu (81 Hrezdac), Kanda – Cip. Rus (cpt.)

Rezerve: Orlic – Rz. Ivan, R. Iuga, Stahl, Dav. Popa, Cr. Matei, Hrezdac

Antrenor: Ionuţ Popa

ACS Poli: D. Moldovan – Bilia, Paramatti (cpt.), Uyi (46 Ghidurea), Vl. Olteanu – Rogoveanu (75 Calugher), D. Munteanu, Ant. Manolache – Buzan, Bădăuţă, Sidorenco (56 Țîgîrlaș)

Rezerve: Began – Ghidurea, D. Codrea, Dav. Pop, Calugher, Ţîgîrlaş, Golda

Antrenor: Valeriu Răchită

Arbitru: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea); Asistenţi: Petrică Ionuţ Cîmpeanu (Cluj-Napoca) şi Marius Bălan (Dej).