joi, 18 aprilie, 2024

Notele Bătrânei Doamne! UTA – Rapid 0-2. Evaluarea jucătorilor echipei UTA conform Special Arad

de Lucian Dănilă | 10 aprilie 2022, 6:09 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Aseară s-a pierdut mai mult decât un meci de fotbal care avea ca miză cele trei puncte puse în joc. Aseară UTA a pierdut un derby care a contat enorm pentru suporteri, aseară UTA a pierdut un meci în care avea în spate 11.000 de fani care au cântat, au scandat și și-au dorit să vadă luptă, spirit, suflet…

Dincolo de rezultat, UTA a păcătuit ca atitudine, iar când spunem asta ne referim mai ales la partea secundă a jocului, cea în care s-a făcut diferența și ca joc dar și pe tabela de marcaj.

De o vreme încoace, poate de la acea remiză cu CFR, UTA și-a pierdut din identitatea cu care și-a construit un renume de echipă dificilă, de echipă bine organizată, de echipă greu de învins. Victoriile cu echipe ca Gaz Metan sau Clinceni nici nu le punem la calcul, pentru că toate echipele din play-out vor câștiga acele jocuri, dar după prestația slabă de la Botoșani, am fost aseară martori ai unei alte prestații foarte slabe în ultimele 45 de minute ale jocului cu Rapid.

Dacă prima parte a fost una, să-i spunem, decentă, în care UTA a avut un mic plus față de adversara sa, a doua a fost catastrofală. A fost o primă repriză din care ne amintim ratarea lui Miculescu, driblingurile lui Otele, driblinguri care l-au pus într-o postură oarecum jenantă pe Belu-Iordache, duelurile câștigate la mijlocul terenului de cel mai combativ jucător al arădenilor, albanezul Batha, și siguranța pe care au oferit-o Erico și Benga, la care putem adăuga și incursiunile pe banda dreaptă ale lui Vukcevic. Din a doua ne amintim doar golurile Rapidului și impotența arădenilor de a pune presiune pe careul lui Moldovan. Tot ce a fost bine în prima parte a dispărut precum fumul venit dinspre galerie în partea secundă.

NOTELE JUCĂTORILOR ȘI ANTRENORULUI BĂTRÂNEI DOAMNE

Florin Iacob – 4 – Două șuturi pe poartă, două goluri… Asta spun cifrele, dar portarul arădenilor nu poate fi considerat vinovat la nici unul dintre ele. La primul Ioniță a fost lăsat singur pe linia careului mic și a înscris cu capul, imparabil, iar la al doilea, Rareș Ilie a marcat precum dintr-un penalty, iar Iacob așa a și reacționat, alegând să sară în colțul opus. Din păcate, aseară, Iacob nu a putut și nici nu a prea avut cu ce să își ajute echipa.

Marko Vukcevic – 5,5 – O primă repriză bună, cu multe șarje ofensive, la una dintre ele Cardoso fiind aproape de a marca, dar a întârziat la întâlnirea cu mingea. Repriza secundă, însă, a fost una foarte slabă pentru muntenegrean. Nu a reușit blocarea lui Rareș Ilie la primul gol, a primit un cartonaș galben, și a pierdut multe dueluri directe cu adversarii. Acțiunile ofensive au fost foarte rare și fără reușite.

Erico Da Silva – 5 – A jucat foarte bine în prima repriză, cu unele mingi câștigate la sacrificiu, cu un plasament foarte bun, dar după primul gol al Rapidului și jocul său s-a dereglat, greșind pase simple în zona de risc, plus că s-a complicat uneori când nu era cazul. A încheiat meciul accidentat la genunchi.

Alexandru Benga – 5 – Prima repriză a fost una bună și pentru Benga. L-a marcat foarte bine pe Vojtus, a câștigat toate duelurile importante, dar în partea secundă a dispărut și siguranța pe care o inspira el. Credem că putea face mai mult la duelul cu Carnat, cel care a inițiat faza de la golul al doilea al Rapidului.

Evgheny Shlyakov – 4 – O seară ratată total de fotbalistul rus. Dacă în prima parte nu a avut prea mult de lucru pe plan defensiv, Evgheny nu a reușit să aducă un plus pe plan ofensiv. A doua repriză a început catastrofal pentru el. Le-a oferit ușor un aut de margine adversarilor, aut din care s-a dezvoltat faza la care a înscris Ioniță. Pe lângă că l-a scos din offside pe cel care a deschis scorul, nici nu l-a deranjat cu nimic. Apoi a irosit foarte ușor acea ocazie uriașă, atunci când a preluat cu tibia mingea venită de la Ubbink și a fost blocat de Moldovan.

Idriz Batha – 6 – Poate singurul jucător al echipei care a jucat decent pe toată durata meciului. A câștigat foarte multe dueluri la mijlocul terenului, a fost cel care a inițiat multe acțiuni ofensive, a șutat o dată destul de periculos peste poarta Rapidului și a luptat până la ultima picătură de energie, exact ceea ce au cerut suporterii tuturor jucătorilor.

Modestas Vorobjovas – 4 – A marcat două goluri cu Gaz Meatn, dar aseară s-a împiedicat la fiecare încercare de a trage la poartă. Foarte lent în mișcări și chiar în gândire, lituanianul nu a mai oferit acea siguranță la mijlocul terenului și a fost înlocuit cu Dangubic.

Filip Dangubic – 4 – Introdus în locul lui „Mode” pentru a aduce un plus de viteză și de incisivitate, fazele în care a fost implicat Filip ar putea fi numărate cu degetele de la o singură mână. Nu a venit cu niciun plus.

Desley Ubbink – 4 – Deși a avut o primă repriză destul de bună în care a împins jocul spre careul Rapidului, iar în partea a doua a trimis acea pasă pentru Shlyakov, greșelile simple din a doua parte au apăsat prea mult nu numai pentru nota primită cât mai ales pentru evoluția întregului mecanism al echipei.

David Miculescu – 4 – A ratat o ocazie foarte mare în minutul 8, fază asemănătoare cu cele din care a mai ratat și la Craiova și la Chindia sau cu Mioveni. Apoi, jocul său a fost unul foarte șters, fără reușite, cu driblinguri largi care nu au adus nimic în jocul ofensiv al echipei arădene.

Dumitru Cardoso – 4 – Este clar că nu joacă pe postul pe care să dea randamentul cel mai bun. Nefiind obișnuit cu poziția aceasta în teren, Cardoso este de multe ori pus în situația de a juca cu spatele la poartă având ca soluție doar pasa înapoi. În plus, este foarte des semnalizat în offside.

otele 1 1

Philip Otele – 6 – Este cel mai spectaculos jucător al echipei și unul dintre puținii de la care se așteaptă o surpriză. Otele a reușit o fază excelentă în minutul 8, atunci când a pasat pentru Miculescu, dar tânărul jucător a ratat. Apoi a fost acel moment în care efectiv l-a umilit pe Belu Iordache. Randamentul său a scăzut în partea secundă, dar și atunci a ratat o bună situație, când a trimis cu capul peste poartă. Este un jucător cu calități tehnice și fizice foarte bune, dar uneori se vede că încă nu este cizelat pentru ceea ce înseamnă un nivel bun în fotbalul profesionist.

Ionuț Badea – 4 – Deși echipa sa a reușit un joc destul de bun în prima parte, Badea se face vinovat pentru felul în care au ieșit elevii săi de la vestiare. Exact cum a spus și el, echipa s-a prăbușit precum un avion. Totodată, multă lume îi reproșează și problema de atitudine, mai ales la astfel de jocuri, lui Ionuț Badea lipsindu-i acea calitate de a transmite încredere și energie de pe bancă. Nu am înțeles nici acele schimbări realizate la două minute distanță (Matei și Laukzemis, în minutele 85 și 87), dar nici lipsa de reacție de după golul Rapidului.