Notele Bătrânei Doamne! UTA – Chindia 1-0. Evaluarea jucătorilor echipei UTA conform Special Arad

de Lucian Dănilă | 24 aprilie 2022, 8:17 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Victoria de ieri a Bătrânei Doamne ne dă garanția că, după mai bine de 40 de ani, gruparea arădeană va juca al treilea sezon consecutiv în prima ligă. A fost o victorie venită greu în fața unui adversar care, chiar dacă nu prea mai știe să câștige, se lasă greu învins.

Atmosfera a fost electrizantă, iar publicul a pus serios umărul la acest succes, chiar dacă spre deosebire de alte jocuri a fost într-un număr de aproximativ 4.000. Da, 4.000, dar buni, acei suporteri care au înțeles momentul prin care trece echipa, acei suporteri care participă și la greu, acei suporteri pentru care nu contează numele adversarului ci știu că trebuie să fie un sprijin pentru echipa favorită.

UTA nu trece prin cel mai bun moment, iar acest lucru s-a văzut în ultimele rezultate. Nu ne gândeam că vom ajunge în acest sezon să vedem la Arad un meci pe muchie de cuțit, un meci care să ne salveze de la eventualitatea participării la barajul pentru retrogradare după ce, la începutul sezonului, UTA cocheta cu podiumul campionatului.

A fost o primă repriză modestă, una, probabil, disputată sub spectrul mizei jocului, a fricii de o înfrângere care ar fi complicat situația în clasament. Apoi, deși este contestat, putem spune că a apărut la rampă Ionuț Badea. A știut ce să le spună elevilor săi, a citit bine jocul din prima parte și a corectat astfel încât să nu mai avem emoții, dar să și se apese pe pedala de accelerație astfel încât UTA să câștige, chiar dacă o face doar la limită.

Repriza a doua a fost altceva, a fost un plus de agresivitate pozitivă, a fost un plus de viteză, dar și anumite surprize pregătite atât în benzi, cât și pe zona centrală. Ne-am bucurat să-l vedem în a doua parte pe Ubbink mult mai aproape de randamentul cu care ne-a obișnuit în prima parte a campionatului, ne-am bucurat să-l vedem pe Benga montat și concentrat ca și când ar fi jucat o finală, ne-am bucurat să-l vedem pe Miculescu coborând la munca de jos și punându-se în slujba coechipierilor, indiferent de postul pe care i-a fost cerut să joace. Ne-am bucurat să-l vedem și pe Vorobjovas că-și face jocul obișnuit la recuperare, că a câștigat și psihic dar și fizic duelul cu adversarul său direct, Paul Iacob, dar ne-a bucurat și faptul că spre deosebire de alte jocuri a încercat să verticalizeze.

Deși nu e pe placul multor suporteri, e demn de remarcat efortul depus de Laukzemis, care pe lângă o pasă foarte bună în fața porții, dar și acea alunecare falsă de la golul lui Otele, s-a bătut pentru fiecare minge și a fost o piesă importantă în obținerea acestei victorii.

Despre Otele nu putem spune decât că, în doar două luni, a devenit un jucător determinant pentru echipă. Nigerianul este preferatul tuturor copiilor care vin pe stadion și este cel care vinde biletele prin artificiile care le face, prin spectaculozitatea sa, dar și prin faptul că este acolo unde trebuie, când trebuie.

NOTELE JUCĂTORILOR ȘI ANTRENORULUI BĂTRÂNEI DOAMNE

Florin Iacob – 6,5 – A dat siguranță apărării prin intervențiile sale. Deși puține la număr, dar fiind că cei de la Chindia au expediat puține șuturi pe poartă, Iacob a avut câteva ieșiri foarte bune, dar și un joc de picior prin care și-a ajutat foarte mult echipa.

Marko Vukcevic – 6,5 – A avut o primă parte modestă, cu mingi pierdute în zona de risc, cu câteva dueluri pierdute în fața lui Florea sau a lui Șerban, dar a ieșit complet schimbat de la vestiare imediat după pauză. Putea să scoată mai mult de la ultimul atac periculos al echipei sale, dar s-a grăbit la ultima pasă.

Vinko Medjimorec – 6,5 – Și el a fost oscilant în prima parte a jocului, atunci când cei de la Chindia au fost aproape să profite de câteva „găuri” din apărarea Bătrânei Doamne. După pauză nu a mai riscat deloc, a stat puțin mai retras și nu a mai pierdut nici un duel.

Alexandru Benga – 7 – Extraordinar de montat, Benga a fost una dintre locomotivele echipei în jocul de ieri. A avut și el câteva inexactități în prima parte, dar în repriza a doua a jucat aproape perfect, fiind și un factor mobilizator pentru colegi.

Evgheny Shlyakov – 6,5 – Nu a avut o sarcină ușoară în banda stângă, dar și-a făcut treaba cu brio. Rămâne dator la acuratețea centrărilor și este păcat uneori de efortul pe care-l depune pentru a ajunge în situația de a centra. Din punct de vedere defensiv a fost aproape ireproșabil, cu o singură excepție, atunci când Chamed putea marca în minutul 64.

Idriz Batha – 7,5 – A redevenit de o bună bucată de vreme motorul acestei echipe. El este cel care inițiază aproape orice atac, tot el este cel care recuperează foarte multe mingi în zona mediană, dar și un adevărat dispecer în treimea medie. Ieri a încercat și câteva șuturi de la distanță, dar au fost pradă ușoară pentru portarul Căbuz.

Modestas Vorobjovas – 7 – A câștigat clar duelul cu mai bine cotatul Paul Iacob. Lider la recuperări, „Mode” a făcut și un joc bun de posesie, fiind de două ori chiar și în fața golului, la prima fază ratând de puțin ținta din poziție foarte bună. La a doua ocazie, a avut o execuție dificilă, cu o minge venită tare sub el, iar șutul din drop a trecut peste bară.

David Miculescu – 6,5 – Nu a strălucit, dar a contat la faza golului, fiind cel care l-a lansat pe Ubbink în adâncime. Ocazii nu și-a creat, dar a jucat perfect din punct de vedere tactic și s-a bătut mult mai ales în poziția de vârf de atac pe care a evoluat aproximativ 25 de minute.

Desley Ubbink – 7 – Slab în prima repriză, în nota ultimelor sale meciuri, olandezul a ieșit la rampă după pauză și s-a văzut cât contează pentru echipă ca el să își ridice nivelul. A fost autorul pasei de gol, dar nu numai atât. A recuperat multe mingi în zona de teren în care a activat și a fost mereu un pericol venit din linia a doua pentru apărătorii adverși.

Philip Otele – 8 – Otele a fost cel care a dat startul acțiunilor ofensive. Și-a dominat adversarii, a creat panică la fiecare acțiune ofensivă, a oferit o pasă excelentă în fața porții pentru Laukzemis, dar Chindia a fost salvată de Passaglia, și a fost cel care a pus „cireașa pe tort” prin golul marcat, un gol care deși pare simplu, nu e chiar așa, pentru că atacantul grupării arădene i-a luat foarte bine fața adversarului direct. A ieșit de pe teren în aplauzele tuturor celor prezenți la meci.

note 2

Karolis Laukzemis – 6,5 – Are mai lacune din punct de vedere tehnic, uneori sare mingea din el ca dintr-un colț, dar are meritul de a fi luptat pentru fiecare minge, a câștigat multe dueluri aeriene, a oferit o excelentă pasă pentru Vorobjovas și are un rol determinant la faza golului, cu acea alunecare falsă la colțul scurt.

Florentin Matei – 6 – A intrat imediat după marcarea golului în locul lituanianului Laukzemis și s-a pus și el în slujba echipei, reușind uneori să țină foarte bine de minge. Având în vedere cv-ul său, dar și calitățile sale tehnice, încă așteptăm de la el să creeze faze care să facă diferența pe tabelă.

Ionuț Badea – 7 – Are meritul de a fi știut ce să le spună elevilor săi la pauză, dar și pentru modul cum a gestionat, atât prin modificări cât și prin așezare, momentele de după golul marcat de Otele.