duminicã, 28 iunie, 2026

Special Arad Logo

    Noi probleme în rețeaua Companiei de Apă Arad. Alimentarea cu apă, întreruptă în plină caniculă în alte două localități din comuna Vârfurile

    de Adriana Barbu | 28 iunie 2026, 2:57 PM | Știri Arad | Topic special

    0

    Problemele din rețeaua de alimentare cu apă continuă în județul Arad, în contextul valului de caniculă care a adus temperaturi apropiate de 40 de grade Celsius la umbră. După întreruperea furnizării apei în orașul Lipova, anunțată în cursul zilei de astăzi, Compania de Apă Arad informează că o nouă avarie afectează de această dată localitățile Avram Iancu și Poiana, din comuna Vârfurile.

    Potrivit companiei, alimentarea cu apă potabilă este întreruptă astăzi, până la ora 17:00, din cauza unei avarii produse la rețeaua de distribuție.

    „Compania de Apă informează consumatorii din localitățile Avram Iancu și Poiana, comuna Vârfurile, că, din cauza unei avarii la rețeaua de distribuție, furnizarea apei potabile este întreruptă astăzi, până la ora 17:00. Echipele de intervenție lucrează pentru remedierea avariei și reluarea alimentării cu apă în cel mai scurt timp posibil”, a transmis compania.

    A doua avarie anunțată în aceeași zi în rețeaua Companiei de Apă Arad

    Este cea de-a doua întrerupere importantă a alimentării cu apă anunțată duminică de Compania de Apă Arad. În cursul dimineții, furnizarea apei a fost oprită și în orașul Lipova, după apariția unei avarii la instalația electrică a Uzinei de Apă.

    Atunci, compania anunța că echipele tehnice intervin pentru remedierea defecțiunii și reluarea alimentării în cel mai scurt timp posibil.

    Citește despre problemele de la Lipova aici: Lipova rămâne trei ore fără apă potabilă. Compania de Apă intervine pentru remedierea unei avarii la Uzina de Apă de aici

    Avarii, în contextul consumului ridicat de apă?

    Noile probleme din rețea apar la doar două zile după ce Compania de Apă Arad a făcut apel la populație să utilizeze responsabil apa potabilă, pe fondul consumului foarte ridicat provocat de temperaturile extreme.

    Operatorul recomanda limitarea folosirii apei din rețeaua publică pentru udarea grădinilor și a spațiilor verzi, subliniind că nu este vorba despre o interdicție, ci despre un gest de responsabilitate pentru asigurarea continuității alimentării cu apă.

    Citeşte pe larg despre solicitarea companiei aici: Compania de Apă Arad face apel la consum responsabil de apă. Postarea a stârnit un val de reacții critice din partea arădenilor

    Mesajul a generat numeroase reacții din partea arădenilor, mulți dintre aceștia reclamând probleme privind calitatea apei sau funcționarea serviciilor în mai multe localități din județ.

    Județul Arad, sub val de căldură extremă

    Întreruperile de alimentare cu apă survin într-o perioadă de caniculă severă, în care județul Arad se află sub avertizări meteorologice de temperaturi extreme. Meteorologii estimează că luni și marți vor fi atinse valori de până la 40 de grade Celsius la umbră, iar în zonele urbane temperatura resimțită poate depăși 45–50 de grade Celsius, din cauza efectului produs de asfalt și clădiri. În aceste condiții, autoritățile recomandă populației să se hidrateze corespunzător, să evite expunerea la soare în intervalul orelor de vârf.

    Citeşte şi: 

    Până la 40°C la umbră și 50°C resimțite în Arad. Apogeul caniculei va fi atins luni și marți

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.