joi, 18 aprilie, 2024

Liniștea pentru ce va urma… UTA a întors Mioveniul și așteaptă play-out-ul

de Lucian Dănilă | 5 martie 2022, 9:24 PM | Sport

0

Partidă cu multiple implicații în ultima etapă din sezonul regulat. Ieșită din calculele pentru play-off, UTA trebuia să învingă în partida cu Mioveni atât pentru liniștea în ceea ce privește evitarea locurilor care duc la baraj, dar și pentru o mai bună rețetă financiară, locul ocupat la finalul celor 30 de etape fiind unul important în acest sens.

Desfășurat în contextul războiului din Ucraina, partida a început după ce fanii de la peluza Iosif Petschovshi au afișat un banner pe care era scris: „Stay Strong Ukraine”. Mesajul a fost urmat de unul local, în care s-a scandat câteva zeci de secunde la adresa lui Vladimir Putin, ceva de genul „UE Putin”, dar nu era tocmai… UE.

Arădenii au început prudent în fața unui adversar care și-a câștigat cele 29 de puncte din acest campionat datorită unei organizări defensive bune sau foarte bune.

A fost acea fază din minutul 3 în care Shlyakov a căzut în careu, dar „centralul” Chivulete a dictat aut de poartă, după care arădenii nu s-au mai apropiat periculos de careul oaspeților.

Maniera lui Chivulete a fost una cel puțin ciudată, cu multe întreruperi ale jocului, dar și cu o dublă măsură în ceea ce privește duelurile fizice dintre jucătorii celor două echipe. Tribuna avea să erupă în minutul 20, atunci când Batha a pierdut mingea la 40 de metri de poartă, Blănaru a recuperat, a pasat pentru Tomczyic și acesta a căzut după un contact cu Shlyakov, iar Chivulete a fluierat foarte hotărât penalty.

Ca la un semn, întreg stadionul a scandat același mesaj pe care galeria i l-a transmis lui Putin, „UE Chivulete!”, bineînțeles, fără… UE.

Sanoh a fructificat lovitura de pedeapsă și UTA părea să aibă o misiune imposibilă în fața unei apărări masive așa cum este cea a echipei antrenate de Pelici.

A fost momentul în care cei de la Mioveni s-au mulțumit cu avantajul, iar UTA a început să alerge după egalare. Miculescu a ratat dintr-o ocazie foarte bună din fața porții, după care Popescu a respins șutul lui Vorobjovas, și ne gândeam că am mai văzut filmul acesta în care UTA ratează și oaspeții pleacă cu punctele.

A venit însă minutul 39, atunci când UTA a obținut un corner. Deși au venit în careu și Benga și Erico, Ubbink a executat scurt pentru Miculescu, acesta a trecut de un adversar, a intrat în careu și a centrat, dar mingea a fost atinsă cu mâna de Balauru, abia intrat în locul accidentatului Iacob. Chivulete a făcut semn ca jocul să continue, dar asistentul Stelian Slabu a ridicat steagul în semn de penalty. A executat Cardoso și tabela arăta din nou egalitate între cele două combatante, 1-1.

Repriza a doua a început într-o notă de dominare totală a Bătrânei Doamne. Erico a trimis cu capul pe lângă în urma unui corner, Otele a fost împiedicat în careu dar Chivulete a văzut fault în atac, dar ritmul jocului îi făcea pe cei aproximativ 4.500 de fani să spere la golul izbăvitor.

Golul avea să vină în minutul 63. Benga l-a lansat pe Miculescu plecat de la linia offside-ului, acesta a intrat în careu și a preferat ca în locul unui șut cu dreptul la poartă să aleagă să se întoarcă, a pasat pentru Cardoso, acesta a lovit greșit mingea care se scurgea prin fața porții, dar acolo era Otele care a împins-o în poartă: 2-1!

A fost momentul în care cei de la Mioveni erau obligați să facă un pas în față. Cardoso și Otele s-au distrat de câteva ori cu apărătorii oaspeților, după care canadianul Ongaro i-a luat locul lui Dumitru Cardoso. Au urmat trei ocazii uriașe pentru arădeni. Ongaro a șutat în plasa laterală după ce a fost lansat perfect de Otele, apoi africanul a rămas singur cu portarul, dar în locul unui șut la poartă sau o pasă pentru Ongaro, singur în fața porții goale, a preferat un dribling și Mioveniul a scăpat de golul al treilea. Ongaro a fost apoi în rol de pasator, l-a găsit perfect pe Miculescu pe linia careului mic, dar șutul arădeanului a fost respins de Popescu.

S-a încheiat 2-1 pentru UTA, deși proporțiile scorului puteau fi altele. Mioveniul nu s-a mai apropiat periculos de poarta lui Iacob și astfel UTA își asigură o oarecare șiniște în ceea ce privește evitarea locurilor care duc la barajul de promovare/retrogradare.

Am văzut o repriză secundă foarte bună a arădenilor, am văzut jucători aclamați de public așa cum au fost cazurile lui Otele, Cardoso și mai ales Batha, inepuizabil și astăzi deși a făcut unele greșeli în zona mediană.

În ultimele minute ale partidei, Otele a ieșit cu „standing ovation”, iar în locul său a intrat ultimul sosit în vestiarul grupării arădene, Florentin Matei, jucător de la care fanii se așteaptă la multe lucruri bune în jocurile din play-out.

UTA Arad – CS Mioveni 2-1 (1-1)

Cardoso (40 – 11m), Otele (63) / Sanoh (21 – 11m)

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov – Vorobjovas, Batha, – Miculescu, Ubbink (90+2 Dima), Otele (85 Matei)- Cardoso (73 Ongaro).

Rezerve: Balauru – Pătlăgică, Baravykas, Hrezdac, Matei, Dangubic, Ongaro, Laukzemis.

Antrenor: Ionuț Badea

Mioveni: Popescu – Lixandru, Iacob (40 Balaur, 78 Voinea), Garutti – Oancea, Panait (70 Dumitriu), Vereș, Trif – Blănaru (70 Coșereanu), Tomczyik, Sanoh (78 Wright).

Rezerve: Ducan – Șerbănică, Dat, Rădescu.

Antrenor: Alexandru Pelici