„Îmblânzitorii de fluturași”! Elevii Liceului Național de Informatică au câștigat etapa județeană a Olimpiadei școlare la badminton | GALERIE FOTO

de Dan Lazăr | 5 aprilie 2022, 10:38 AM | Şimand | Socodor | Sport | Știri Arad

0

Noua sală de sport din Șimand a fost, luni, locul unde s-au întâlnit câștigătorii etapelor locale din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la badminton, ciclul gimnazial. Câștig de cauză au avut elevii de la Liceul Național de Informatică Arad (Generală 5), coordonați de prof. Dana Ardelean.

Natalia Cighirean a câștigat cu scorul de 2-0 ambele confruntări susținute: 21-9, 21-10 cu Paula Minea (Șc. Gim. „Nicolae Bălcescu” Arad (Gen. 11), respectiv 21-10, 21-4 cu Ioana Galea (Șc. Gim. „Iustin Marșieu” Socodor). Pe locul secund s-a clasat Paula Minea, 2-1 (19-21, 21-10, 21-15) cu Ioana Galea.

David Almași a prezentat cea mai valoroasă prestație din concurs, câștigând cu scorul de 2-0 meciurile cu Darius Cheța (Șc. Gim. Șimand), 21-13, 21-13, și Darius Burcă („N. Bălcescu”), 21-8, 21-19. În celălalt meci, Cheța l-a depășit pe Burcă cu scorul de 2-0 (21-17, 21-8).

Festivitatea de premiere a fost oficiată de prof. Gabriel Iazbinscky (CN „D. Țichindeal” Arad – „Peda”), Daniel Mărcuș (Șimand), Daniel Dragoș („Bălcescu”), membrii ai comisiei de organizare a IȘJ Arad la disciplina sportivă badminton, și Vasile Chasciar (Socodor).

Cei doi câștigători de la LNI vor reprezenta județul nostru la faza finală care va avea loc în județul Bacău, între 6-8 mai.