vineri, 26 aprilie, 2024

Halep-Williams – finala din sferturile Indian Wells!

de Special Arad | 16 martie 2016, 6:52 AM | Recomandările editorilor | Sport

0

Simona Halep (cap de serie 5) a aflat ora la care va evolua în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells, împotriva Barborei Strycova (37 WTA).

Partida dintre cele două va debuta marţi spre miercuri, nu mai devreme de ora 00:00 (ora României), fiind programată a treia pe terenul 3, după două meciuri de pe tabloul masculin, Alexander Zverev – Gilles Simon şi Feliciano Lopez – Roberto Bautista Agut.

Aceasta va fi a treia partidă directă dintre cele două: reprezentanta Cehiei (29 de ani) s-a impus la Paris, în 2010, cu 6-1, 6-4, iar numărul 5 WTA şi-a luat revanşa în primul tur al turneului de la Beijing (2014), cu 6-1, 6-4.

Barbora are un start de an 2016 bun, în care a înregistrat 12 victorii şi 6 înfrângeri. A disputat finala de la Dubai, pierdută 0-6, 2-6 în faţa italiencei Sara Errani şi a „prins” şi optimile de la Australian Open (2-6, 4-6 cu Victoria Azarenka).

În 2016, Strycova şi-a egalat cea mai bună performanţă de la Indian Wells, una pe care a mai atins-o în 2004, când s-a recunoscut învinsă, în optimi, de Justine Henin, 3-6, 4-6.

Câştigătoarea dintre Halep (24 de ani) şi Strycova va juca în sferturi, cel mai probabil, în faţa Serenei Williams, dacă numărul unu mondial va trece de Kateryna Bondarenko, jucătoare venită din calificări.

UPDATE: Halep a învins-o pe Strytcova în optimile Indian Wells. Scor: 6-3,1-0 (la acest scor Strytcova s-a retras acuzând probleme medicale). În sferturi Simona Halep se va întâlni cu Serena Williams.