sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Simona Halep, în finala de la Toronto

de - | 13 august 2022, 10:40 PM | Sport

0

Simona Halep (30 de ani, 15 WTA) a învins-o în semifinalele turneului de tenis de la Toronto pe americanca Jessica Pegula (28 de ani, 7 WTA).

Partida de la Toronto a fost prima întâlnire dintre cele două jucătoare. Jessica Pegula a câștigat primul set, scor 6-2, iar Simona Halep a egalat situația în setul al doilea, 6-4. În setul decisiv s-a impus românca, scor 6-4, și astfel ea s-a calificat în finala turneului, potrivit Mediafax.ro.

Ca urmare, Halep va reintra în top 10 de unde a ieșit în urmă cu un an. Finala de la Toronto se va disputa duminică.

Pentru a se califica în semifinale, Halep le-a eliminat pe Donna Vekic, Shuai Zhang, Jil Teichamnn și Cori Gauff fără să piardă niciun set.

În cea de a doua semifinală se vor întâlni Haddad Maia (26 de ani, 24 WTA), din Brazilia, și Karolina Pliskova (30 de ani, 14 WTA), din Cehia.

sursa: stiripesurse.ro