duminicã, 5 mai, 2024

Godwin uimește prin eficacitate, iar UTA a câștigat și al doilea amical din această perioadă, 2-0 cu Vrsac

de Lucian Dănilă | 26 noiembrie 2022, 12:59 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA pregătește ultimele trei meciuri ale anului în Superliga în condițiile în care echipa preluată de curând de Gyuszi Balint ocupă un loc de baraj. Pentru arădeni urmează trei examene de foc cu Sepsi și Rapid pe teren propriu, dar și o deplasare dificilă pe Cluj Arena, unde adversară îi va fi „U” Cluj.

Fotbaliștii roș-albi au petrecut două săptămâni într-un cantonament pe plan local, la hotelul lui George Țucudean, Aniroc. Balint a „încărcat” bateriile jucătorilor, dar și-a testat elevii și în două partide amicale în care a verificat tot lotul avut la dispoziție. Din păcate pentru UTA, lista jucătorilor indisponibili este una foarte lungă. Erico s-a accidentat la amicalul cu Vojvodina și nu va mai evolua în 2022, Chindriș se pare că are și el nevoie de două luni de repaus, Isac este în continuare nerefăcut, Ademi este în Germania unde își tratează și el o ruptură musculară, iar Șteau s-a accidentat și el la un antrenament în această săptămână. Iacob este și el accidentat de la meciul cu Vojvodina.

Cea mai mare problemă, în aceste condiții, este cea de fundaș central. Balint are la dispoziție un singur fundaș central de meserie, Alexandru Benga, iar acum îi caută pereche, albanezul Hoxhallari fiind suspendat în urma cartonașului roșu încasat la Buzău. La meciul de ieri cu OFK Vrsac, echipă de pe locul 8 în liga secundă a Serbiei, au fost încercați acolo chiar și juniorii Cibi și Bota, dar și albanezul Idriz Batha.

O veste bună vine dinspre muntenegreanul Vukcevic, revenit pe teren după aproape șase săptămâni de pauză. El s-a accidentat la meciul cu FCSB, când a suferit o ruptură a ligamentelor de la umăr și a revenit pe teren ieri contra celor de la Vrsac.

Balint spune că la pregătiri a revenit și argentinianul Cascini, dar este greu de crezut că acesta va fi disponibil pentru partida de vinerea viitoare cu Sepsi.

Jocul cu cei de la Vrsac a fost controlat de UTA, dar așa cum avea să sublinieze și Balint la finalul partidei, UTA a suferit din nou la atacurile poziționale. La pauză a fost 0-0, dar în primele 45 de minute arădenii și-au creat doar două ocazii prin Keșeru și Stahl, în timp ce Benga a trimis o dată mingea în transversală la o fază fixă.

La fel ca și la partida cu Vojvodina, la pauză în atacul Bătrânei Doamne a intrat Joseph „Jojo” Godwin. La acea partidă, nigerianul a evoluat 20 de minute, a atins mingea de trei ori și a reușit să marcheze, să scoată un penalty, iar unul dintre șuturile sale a ocolit poarta.

Ieri, „Jojo” a atins mingea de patru ori și a marcat două goluri! Cei prezenți la meci deja îl asemănau cu Jeremie Njock, atât datorită fizicului său, 2,03 m, cât și datorită eficacității sale. Ne amintim că debutul lui Njock la UTA a avut loc la un meci oficial cu FC Brașov, meci în care a marcat un gol și a scos un penalty. După acel meci a urmat al doilea, chiar la Timișoara, în acel celebru 4-3 în care a marcat și a pasat la golul decisiv al lui Chitescu. Godwin a marcat ambele goluri din careu, cu latul, unul în dreapta portarului, al doilea în stânga acestuia, a mai trimis o dată cu capul peste poartă și a mai jucat o minge în careul advers.

Cibi a ratat și el o mare ocazie, șutul său din careul mic trecând peste poartă. Avea să fie eliminat câteva minute mai târziu după o intrare mai tare la un adversar în zona careului arădean. În locul său a reintrat Stahl. Arbitrul Tudor Jurcă avea să-l elimine și pe Delic de la Vrsac, tot pentru un atac dur.

Formații:

UTA: Mociu (46 Balauru) – Abeid (46 Vukcevic), Batha (46 Cibi, 70 Stahl), Benga (46 Hoxhallari), Dobrescu – Anton, Matei (65 Bota) – Stahl (46 C. Maxim), Ubbink (46 Negoescu), Otele (46 Jobello) – Keseru (46 Godwin). Antrenor: Laszlo Balint

OFK Vrsac: Andrijanic – Biro, Milivojevic, Petric, Mrsulja – Pajevic, Lazevski, Ilic, Braunovic – Pavlov, Kilibarda. Au mai jucat: Uzelac – Vujic, B. Blagojevic, Delic, V. Blagojevic, Savic, Radisalvejic, Glavinic, Babovic. Antrenor: Nenad Mijailovic

Arbitri: Tudor Jurcă – Alina Mihoc, Andreea Șușcă

UTA va juca peste o săptămână, vineri 2 decembrie, de la ora 15.30, pe Arena „Francisc Neuman“ contra celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.