Godwin a rezolvat și amicalul cu TSV Munchen! UTA, prima victorie în Antalya

de Lucian Dănilă | 8 ianuarie 2023, 7:29 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA a început anul cu o victorie, una venită în primul amical disputat de gruparea arădeană în cantonamentul din Antalya. Adversară i-a fost echipa germană TSV Munchen, fostă campioană a Republicii Federale Germania cu multe decenii în urmă, o grupare de tradiție în fotbalul nemțesc dar care acum evoluează în Liga a 3-a.

Meciul a fost transmis pe pagina de Facebook a clubului UTA, comentariul partidei fiind asigurat de Tudor Vasil, ofițerul de presă al Bătrânei Doamne. A fost un meci cu un ritm destul de scăzut. UTA venea după câteva zile de antrenamente grele, iar nemții nu și-au folosit mai mulți jucători importanți.

Gyuszi Balint a folosit tot lotul de jucători pe care l-a avut la dispoziție, astfel că au putut fi văzuți și noi sosiți, Milosevic, Barbosa sau tânărul sosit de la Pecica, Sarkozy. Ultimul dintre ei a și fost implicat în faza care a dus la deschiderea scorului. După o combinație cu Rareș Pop în banda dreaptă, Sarkozy a obținut un corner în minutul 3. A executat Pop, iar Batha a rămas nemarcat în mijlocul careului celor de la TSV și a marcat cu o lovitură de cap de pe picioare.

UTA a continuat să controleze jocul și după minutul 20 a ratat două ocazii foarte mari prin același jucător, Albert Stahl. Dacă arădeanul nu a marcat, au făcut-o nemții prin Skenderovic. În urma unui corner la care atacantul echipei din Munchen a rămas liber în fața porții și l-a executat pe Iacob cu un șut din 6 metri la colțul scurt în minutul 26.

În repriza secundă, Balint a schimbat formula de joc, dar coordonatele partidei s-au menținut. Jocul a fost în general echilibrat, cu un plus la posesie pentru UTA, dar nemții au avut situațiile mai clare. Totuși, UTA avea să rupă echilibrul de pe tabelă în minutul 83. Postolachi, trecut în banda dreaptă, a trimis o diagonală spre Keșeru, acesta a deviat pentru Barbosa plecat foarte bine în banda stângă, brazilianul a centrat în mijlocul careului de unde nigerianul Godwin a înscris din cădere, la colțul scurt. Este al patrulea gol pe care îl reușește Godwin de la sosirea sa la UTA, toate în meciuri amicale cu Vojvodina, Vrsec și acum cu Munchen.

Următorul meci amical al UTA-ei va avea loc vineri, adversar fiind echipa din prima ligă a Kazahstanului, FC Kyzylzhar.

UTA Artad:

Repriza 1: Iacob – Sarkozy, Chindriș, Benga, Dobrescu – Batha, Isac – Pop, Ubbink, Stahl – Milosevic.

Repriza 2: Balauru – Bota, Erico, Hoxhallari, Abeid – Cascini, Anton – Șteau, Keseru, Barbosa – Postolachi.

După minutul 70: Mociu – Abeid, Cibi, Hoxhallari, Șteau – Cascini, Anton – Postolachi, Keseru, Barbosa – Godwin.