joi, 28 martie, 2024

FOTOREPORTAJ de la amicalul UTA – Nyiregyhaza 1-1 (FOTO)

de Lucian Dănilă | 7 iulie 2016, 4:01 PM | Sport

0

UTA a încheiat la egalitate meciul amical cu echipa maghiară Nyiregyhaza Spartacus, nou promovată în liga secundă din Ungaria. A fost cel de-al doilea amical al verii pentru arădeni, după ce sâmbătă a pierdut pe terenul unei alte formații din Ungaria, Balmaz Kamilla, scor 2-5.

Ieri seară a fost 1-1, gruparea din Ungaria conducând la pauză cu scorul de 1-0. Gergely Rudolf aa marcat pentru maghiari, cu un șut de la marginea careului trimis la colțul lung. Gergely este un fost internațional, cu zece reușite la naționala de seniori a Ungariei și a mai evoluat în cariera sa la Nancy, Bologna, Panathinaikos și Videoton.

Roland Nagy a trimis în teren următorul „11”: Miron – Er. Wild, Iuga, Gligor, Suslak – Strătilă, Chindriș, Copil, Vlad – Man, Petre. Chindriș a fost eliminat în minutul 25, fiind înlocuit cu Jorza.

Nyiregyhaza a început meciul în următoarea alcătuire: Hermány – Szokol, Rubus, Ur, Barna – Kártik, Kónya, Vámos, Rudolf, Harsányi – Pölöskey.

Arbitrii întâlnirii au fost: Cătălin Iova – Rolland Opitz, Călin Mateuț.

În repriza secundă, UTA a jucat în următoarea alcătuire: Stanciu – Covaci, Manea, Copaci, Burlă – Stahl, Jorza (Denis Lazăr), Tănase, Hlistei – Curtuiuș, Rus.

Cipri Rus a egalat în minutul 49, după o pasă lungă a lui Stahl pentru Curtuiuș, acesta a tras în portar, mingea a ajuns la Rus și atacantul Bătrânei Doamne a trimis-o în poarta goală: 1-1.

„Cred că repriza a doua am fost mai prezenți în joc, cu realizări, cu bune, cu rele. Am rulat tot lotul, sperăm să îmbunătățim acest aspect, pe posturile unde avem probleme. Un test reușit, cu o echipă care știam că e la fel de agresivă ca și cei de la Balmazujvaros. Chiar dacă au parcurs lung, ne-au pus probleme, iar în acest moment sunt mai avansați din punct de vedere fizic.  Noi suntem pentru prima dată după un așa sezon lung, copiii au avut foarte puțină vacanță, a fost un consum fizic și psihic fantastic. Încă nu avem un ritm așa cum ne dorim, dar lucrurile acestea le vom clarifica. Trebuie să muncim și avem obligația să continuăm ce am creat”, a declarat Roland Nagy.

UTA continuă seria meciurilor de verificare sâmbătă, la Debrecen. Echipa arădeană petrece noaptea în orașul maghiar, apoi pleacă spre Austria, unde se desfășoară cantonamentul de vară.

IMG_4712 IMG_4713 IMG_4714 IMG_4715 IMG_4716 IMG_4717 IMG_4718 IMG_4719 IMG_4721 IMG_4722 IMG_4723 IMG_4725 IMG_4726 IMG_4728 IMG_4729 IMG_4731 IMG_4735 IMG_4736 IMG_4737 IMG_4743 IMG_4744 IMG_4746 IMG_4747 IMG_4748 IMG_4750 IMG_4753 IMG_4754 IMG_4755 IMG_4757 IMG_4758 IMG_4759 IMG_4760 IMG_4762 IMG_4763 IMG_4764 IMG_4765