duminicã, 28 aprilie, 2024

Fotbal la nivelul zero! „Ai făcut cea mai slabă echipă din Liga 1”. UTA – Voluntari 0-0

de Lucian Dănilă | 30 septembrie 2023, 7:26 PM | Recomandările editorilor | Sport

3

Meci slab pe arena „Francisc Neuman”, la ultima apariție a echipei UTA pe acest stadion până anul viitor, când vor fi încheiate lucrările de montare a noului gazon. Un fotbal exact ca rezultatul, la nivelul zero, iar la final am auzit primele reproșuri la adresa lui Mircea Rednic: „Ai făcut cea mai slabă echipă din Liga 1”.

Antrenorul Bătrânei Doamne le-a cerut elevilor săi atitudine. Jucătorii echipei arădene au arătat atitudine vreme de jumătate de oră, parte din meci în care a pus presiune pe careul celor de la Voluntari și a ratat două mari ocazii prin Micovschi (13) și Fabry (22).

Micovchi a scăpat liber spre poarta lui Fernandez după o pasă a lui Cooper, dar șutul său a fost parat de portarul ilfovenilor. Fabry, în schimb, și-a creat de unul singur situația de gol, a intrat în careu, a ajuns aproape de linia de fund și dintr-un unghi aproape imposibil a trimis puțin peste vinclu.

Voluntari a avut o bună ocazie în prima jumătate de oră, dar Andre a trimis cu capul peste poartă. Din minutul 30, echipa lui Poenaru și Dună a echilibrat jocul și chiar s-a apropiat periculos de careul lui Iacob, având în decurs de două minute patru cornere la poarta arădeană. La unul dintre ele, Matricardi putea ănscrie dar mingea a fost deviată de Freitas tot în corner.

UTA putea obține un penalty, dar cei din camera VAR au decis că mâna lui Matricardi a fost lipită de pământ în momentul în care a atins mingea și jocul a continuat fără a se dicta lovitură de pedeapsă.

Cu rezultat alb la pauză, Rednic a mutat imediat. L-a scos pe Diogo Rodrigues, l-a coborât pe Stahl fundaș dreapta, iar locul portughezului a fost luat de Ofosu. L-am văzut și contra celor de la Gloria Buzău, iar lipsa de meciuri se vede foarte clar la fostul jucător al celor de la Botoșani sau Craiova. Am văzut și astăzi că jucătorul rapid de altădată, care reușea prin tehnica și viteza sa să destabilizeze apărările adverse, nu a fost în stare să depășească nici un adversar…

UTA a continuat să atace, mai ales prin atacuri poziționale, iar cel care mai reușea să rupă ritmul era Micovschi, care atât cât a avut energie a fost poate cel mai mare pericol al echipei arădene pentru poarta lui Fernandez. Jucătorul împrumutat de la Rapid l-a găsit foarte bine în careu pe Fabry, dar slovacul a șutat din nou peste poartă.

Cei de la Voluntari au ripostat printr-un șut al lui Andrei respins în lateral de Iacob, după care, în minutul 58, Dumiter să scape singur în careu, dar în momentul șutului a fost ajuns din urmă de Cristian Mihai care a respins în corner.

În a doua parte jocul ambelor echipe a suferit foarte mult. Pase repetate date la adversar, execuții tehnice ciudate, așa cum am văzut și la Stolnik în momentul în care parcă l-a imitat pe Cristi Borcea, iar bateriile echipei arădene păreau tot mai descărcate. A intrat și Rareș Pop, Rednic a apelat și la Marku sau Vucenovic, dar tot degeaba. UTA nu are nici putere și nici calitate în acest moment să depășească apărări masive precum cea a Voluntariului.

Și totuși, gruparea arădeană putea da lovitura în minutele de prelungiri, atunci când același Fabry a șutat din careu puțin pe lângă poartă. Era al patrulea minut de prelungiri din cele șase dictate de la margine…

rednic tribuna

Rednic, contestat la Tribuna 1

UTA mai pierde două puncte pe teren propriu la ultima sa apariție pe arena „Francisc Neuman” până în ianuarie. Suporterii arădeni nu au rămas impasibili, iar o parte dintre cei care au abonamente la Tribuna I i-au cerut socoteală lui Mircea Rednic. „Ai făcut cea mai slabă echipă din Liga 1”, i-au strigat câțiva spectatori, ceea ce l-a enervat foarte tare pe „Puriu” care a avut o replică nepotrivită: „Ce vreți, bă, ce vreți?”

Bătrâna Doamnă se mută la Oradea până în luna ianuarie, iar în urma rezultatului din această după amiază rămâne în zona fierbinte din subsolul clasamentului.

UTA Arad – FC Voluntari 0-0

UTA: Fl. Iacob – Rodriguez (46 Ofosu), Benga, Stolnik, Abeid – C. Mihai (71 Rareș Pop), Freitas – Stahl, Fabry, Micovschi (71 Marku) – Cooper (71 Vucenovic).

Pe bancă: Kucher – Ofosu, Marku, Vucenovic, Pop, Stanciu, Markov, Dumitrașcu, Holst.

Antrenor: Mircea Rednic

FC Voluntari: Collardo – Boboc, Matricardi, Paz, Andres, D. Andrei (66 Voican) – Ricardinho (85 Cocian), Rață, Sigurjonsson (90+1 Bozickovic) – Florea (66 Nemec), Dumiter (66 Carnat).

Pe bancă: Vâlceanu – Voican, Bozickovic, Niță, Carnat, Crepulja, Nemec, Cocian, Armaș.

Antrenori: Ilie Poenaru și Marin Dună

Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș) – George Neacșu (Câmpulung Muscel), Romică Bârdeș (Pitești). Rezervă: Sorin Vădana (Cluj).

Camera VAR: Istvan Kovacs (Carei), Ionel Dumitru (Gherghița)

Observator FRF: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe).

Delegat LPF: Viorel Ilinca (Pitești)