marþi, 19 martie, 2024

Echipa feminină de tenis de masă a debutat cu dreptul la Tokyo. Arădeanca Daniela Dodean a evoluat în meciul de dublu

de Dan Lazăr | 1 august 2021, 1:42 PM | Sport

0

Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat în sferturile de finală la Jocurile Olimpice! Campioanele europene au învins Egiptul, 3-0, în Tokyo Metropolitan Gymnasium, la primul meci din concurs.

Întâlnirea a fost deschisă de meciul de dublu Elizabeta Samara/Daniela Dodean Monteiro – Yousra Helmy/Farah Abdelaziz, care s-a terminat cu victoria jucătoarelor noastre, scor 3-0, în doar 22 de minute.

A urmat un duel spectaculos între Bernadette Szocs și Dina Meshref. Sportiva din Egipt a condus cu 2-0 la seturi, dar Bernadette a recuperat și a luat trei seturi la rând (11-6, 11-7, 11-7).

Elizabeta Samara a adus punctul decisiv și a asigurat prezența României în sferturile de finală, după ce a învins-o pe Farah Abdelaziz, cu 3-1.

În următoarea fază a competiției, sportivele antrenate de Viorel Filimon vor juca împotriva echipei din Hong Kong, care a învins Brazilia în optimile de finală.