joi, 28 martie, 2024

Dennis, pericol public! UTA – FC Brașov 3-2 (CLASAMENT)

de Tudor Bogdan | 28 februarie 2016, 11:42 AM | Sport

2

UTA a câștigat primul joc oficial din acest an, scor 3-2 în întâlnirea de pe teren propriu cu cei de la FC Brașov. A fost meciul juniorului Dennis Man, tânărul Bătrânei Doamne marcând două dintre cele trei goluri ale arădenilor.

Părea un meci foarte facil pentru UTA, asta în primele 50 de minute ale jocului. A fost 2-0 la pauză prin golurile lui Dennis Man și a lui Curtuiuș, cei doi oameni de atac din trupa pregătită de Roli Nagy. Imediat după pauză, în minutul 46, Dennis a dovedit că este adevăratul pericol pentru brașoveni și a marcat pentru 3-0.

În minutul 49, Dennis a marcat și al trilea său gol din acest joc, dar asistentul a ridicat steagul pentru offside.

Golul din minutul 54 marcat de Ene a reechilibrat oarecum partida. Era 3-1, dar pericolul avea să vină imediat după eliminarea lui Cătălin Hlistei, în minutul 58, care a primit al doilea avertisment pentru o presupusă simulare. Din acest moment au început problemele. Matei a marcat în minutul 80 pentru 3-2,iar finalul a fost incandescent. Brașovenii au mai ratat două ocazii foarte mari la poarta lui Miron.

UTA câștigă în chinuri primele trei puncte din acest an și ia o opțiune foarte importantă în ceea ce privește calificarea în play-off. UTA a profitat de înfrângerea liderului FC Baia Mare la Târgoviște și a urcat pe poziția secundă a clasamentului, după Râmnicu Vâlcea.