ANM: Cod portocaliu de ploi și furtuni, și duminică, în aproape toată țara
Administrația Națională de Meteorologie a transmis un nou cod portocaliu de ploi consistente, grindină, intensificări puternice ale vântului și vijelii, valabil până luni, ora 03.00, în cea mai mare parte a țării, informează HotNews.
În după-amiaza zilei de duminică (14 iunie) și în prima parte a nopții de duminică spre luni (14/15 iunie), în Banat, Crișana, Transilvania, Maramureș, Moldova și local în Muntenia, Dobrogea și Oltenia vor fi perioade cu averse torențiale și se vor acumula cantități de apă de peste 40 l/mp și pe arii restrânse 50…80 l/mp.
Vor fi căderi de grindină de medii și mari dimensiuni, vijelii, intensificări puternice ale vântului (rafale de peste 70…80 km/h) și frecvente descărcări electrice.
De asemenea, Administrația Națională de Meteorologie a transmis un cod galben care a intrat în vigoare duminică dimineață și este valabil până marți, ora 10.00.
În intervalul menționat, în cea mai mare parte a țării vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, averse torențiale, grindină și vijelii.
Cantitățile de apă vor depăși 25…30 l/mp și pe arii restrânse 40…60 l/mp.
Sursa: hotnews.ro


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)