sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Am mai văzut filmul ăsta… UTA a ratat ocazii uriașe și a plecat învinsă de la Craiova

de Lucian Dănilă | 1 mai 2022, 10:02 PM | Sport | Topic special

0

UTA se întoarce fără nimic de la Craiova după un meci în care a ratat exasperant și a fost superioară din punct de vedere al jocului partenerei sale de competiție. Arădenii au început meciul ciudat, parcă tocmai ce au ieșit din club.

În primele zece minute, Batha a trimis prea încet spre Iacob, Compagno a ajuns primul la minge, dar Iacob a salvat cu un efort care l-a făcut să părăsească terenul încă de la primul contact. Accidentat la gleznă, Iacob i-a lăsat locul lui Balauru. Oltenii au prins curaj și au pus presiune pe careul arădenilor, iar în minutul 14, după câteva cornere ale gazdelor, Asamoah a reluat din 8 metri pe jos, iar Balauru a scos cu un reflex uimitor.

După un sfert de oră în care păreau mahmuri, în care Miculescu a degajat în Vukcevic, sfert de oră în care aproape fiecare pasă dată de arădeni ajungea la adversari, UTA s-a trezit brusc. Și de aici aveam să asistăm la un festival al ratărilor, unul cu care fanii arădeni sunt atât de obișnuiți în acest campionat. În minutul 22, Ubbink l-a lansat excelent pe Otele, nigerianul a scăpat singur cu portarul Răzvan Popa, și-a prelungit mingea și a fost blocat de acesta.

Cinci minute mai târziu, Vorobjovas a trimis o pasă peste linia de apărare a Craiovei, Vukcevic a centrat excelent pentru același Otele, dar deși portarul era căzut, jucătorul african a preferat să facă o așezare în loc să trimită în poarta goală!

În minutul 33, tot Otele a reușit să-l depășească pe Negru, dar a fost blocat de același portar Popa care a respins cu figura! În minutele de prelungiri, Ubbink iese de două ori la rampă. Prima dată a șutat și a respins cu dificultate Popa, iar la ultima fază, după o așezare excelentă a lui Laukzemis pe voleul olandezului, șutul ultimului a fost respins cu piciorul de Popa în bara laterală!

S-a intrat la pauză cu 0-0, deși UTA a ratat cel puțin trei ocazii imense de a marca. Ne aduceam aminte de un alt meci jucat de Bătrâna Doamnă la Craiova, în decembrie, atunci când echipa lui Reghecampf a scăpat ca prin minute de înfrângere după alte ratări uriașe ale arădenilor.

Imediat după pauză a ieșit la rampă arbitrul Costreie. La o fază în apropierea careului arădean, Balauru a ieșit pentru a-l bloca pe Bauza, argentinianul l-a călcat pe portarul Bătrânei Doamne, au căzut amândoi, și Costreie a dictat lovitură liberă pentru olteni spre consternarea jucătorilor și staff-ului echipei UTA. De la această greșeală de arbitraj s-a ajuns ca același Bauza să centreze și Kovacic să reia în poartă: 1-0!

UTA nu a depus armele și la doar câteva minute după golul lui Kovacic, Ubbink a centrat pentru Laukzemis în careu, dar lovitura de cap a lituanianului a fost parată de Popa.

Ratarea meciului avea să vină în minutul 60. Este, cu siguranță, una dintre cele mai mari ratări din acest campionat, un top în care UTA se poate înscrie cu alte patru sau cinci astfel de faze. Otele l-a depășit pe Negru după un un-doi cu Laukzemis, a centrat excelent în fața porții pentru Miculescu, Popa era căzut, dar David a pus latul și mingea a trecut peste transversală!

Apoi a mai fost acel șut puțin peste poartă al lui Florentin Matei, după care putea marca și debutantul Rareș Popa, în minutul 84, atunci când Huyghebert a degajat în piciorul juniorului arădean dar mingea a lovit plasa laterală!

UTA și-a continuat presiunea până la ultimul fluier, iar cu câteva secunde înainte de expirarea prelungirilor, Otele a fost călcat în careu de Kovacic, dar Costreie a dictat repunere de la colțul careului de 6 metri.

O înfrângere greu de digerat dat fiind raportul de forțe din teren, dar mai ales numărul ocaziilor la cele două porți. UTA nu a obținut nici măcar acel punct de care avea nevoie pentru a atinge target-ul de 4 puncte impus de conducere pentru deblocarea salariilor. O înfrângere cauzată atât de ratările imense, cât și de greșelile impardonabile ale centralului Costreie.

Pentru Craiova a fost o victorie care a salvat-o, și pe ea, matematic de la posibilitatea de a juca barajul pentru retrogradare. UTA a jucat acest meci sigură de faptul că a evitat acel baraj după ce Chindia a remizat cu Rapid.

A fost o înfrângere care ne-a adus aminte de cele cu Chindia (ambele din sezonul regulat), cu FC Argeș, cu Voluntari sau Gaz Metan, meciuri pierdute de UTA după ce a ratat ocazii uriașe. Este cea de-a patra înfrângere consecutivă în deplasare cu scorul de 1-0, iar echipa arădeană a coborât pe locul 11, chiar în urma adversarei din această seară.

FC U Craiova – UTA Arad 1-0 (0-0)

Kovacic 50

FC U Craiova: R. Popa – Negru, D. Kovacic, Paramatti, Huyghebaert – Asamoah (46 Marquet), V. Achim (46 Albu) – Baeten (71 V. Pop), Bauza (79 Bălan), Van Durmen – Compagno. Pe bancă: Mogoșanu – Bușu, V. Pop, D. Albu, Marquet, Ondaan, Sidibe, A. Albu, Cl. Bălan. Antrenor: Nicolo Napoli

UTA: Fl. Iacob (3 Balauru) – Vukcevic, Benga, Medjimorec, Shlyakov – Ubbink (78 Dangubic), Batha, Vorobjovas (64 Florentin Matei) – Miculescu (78 Rareș Pop), Laukzemis (64 Isac), Otele. Pe bancă: Balauru – Baravykas, Pătlăgică, Dima, Hrezdac, Isac, Dangubic, Fl. Matei, R. Pop. Antrenor: Ionuț Badea

Arbitri: Sorin Costreie (Buftea – Ilfov) – Vladimir Urzică (Piatra Neamț) și Ionuț Bobe (București). Rezervă: Bogdan Dumitrache (București).

Observator FRF: Eduard Dumitrescu (Pitești)

Observator LPF: Marian Ivan (Brașov).