vineri, 29 martie, 2024

Update Altă ligă! „Dubla” lui Burian aduce promovarea la Pâncota!

de Lucian Dănilă | 30 mai 2014, 9:00 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Șoimii Pâncota au promovat, matematic, în liga a doua după victoria din această seară, scor 2-0, cu Național Sebiș. Ambele goluri ale „șoimilor” antrenați de Dan Cuedan au fost marcate de Carlos Burian. E sărbătoare în această seară la Pâncota, acolo unde antrenorul Dan Cuedan, președintele Pavel Piroș și primarul Iosif Retter au fost purtați pe brațe de jucători, iar jucătorii au fost luați pe sus de proprii suporteri! De bucurie! Evident, a curs deja multă șampanie!

Foarte mult a pătimit Șoimii Pâncota pentru această performanță unică în istoria clubului. Șoimii au promovat în liga a doua după un sezon care a început cu multe sincope. Totul a început la Sebiș și acum totul s-a încheiat, fericit, cu Sebiș! Șoimii au început campionatul cu o înfrângere pe terenul echipei păstorite de Gheorghe Feieș (n.r. absent de la joc), iar în această seară a câștigat și a promovat tocmai contra Naționalului, echipă considerată încă de la început principala favorită la promovare.

Ședințe multe, rezultate oscilante, jucători la care s-a renunțat… Așa a fost la Șoimii în acest sezon. Au rămas caracterele puternice. Au rămas Pavel Piroș și Dan Cuedan, cei doi care au crezut cel mai mult în acest vis. Și a fost cu ei și Iosif Retter, primarul de al cărui nume se va lega acest succes. Au rămas jucători ca Rusu, ca Vițu, Lung sau Lengyel, Maghici și Issa, fotbaliști care oricând erau în stare să-și pună capul în crampoanele adversarilor. De ce? Pentru că și-au dorit enorm această promovare. I-am lăsat mai la urmă pe Burian, Alin Mihai sau Bulzan, jucătorii care au adus strălucire în jocul pâncotanilor. Astăzi a fost ziua lui Burian, care, prin două execuții de karatist a marcat golurile care au adus bucuria unui întreg oraș. Apoi, Bebe Mitu a primit și el un cadou de la Cuedan: a fost introdus în ultimele minute ale meciului, destul cât să își arate calitățile tehnice care l-au făcut mare la Zagreb sau Atena, cu ani în urmă. Și ca să încheiem cu piatra de temelie, să spunem că Pâncota a avut doi portari excepționali: Irimia și Pășcălău.

Jocul a fost la discreția „șoimilor”. Sebișul a jucat cu un singur atacant, Mândrușcă, golgeterul Blănaru începând partida pe banca de rezerve. Echipa lui Abrudean a avut primele ocazii, ratate de Chindriș – cu concursul lui Pășcălău, și de Coțan. Apoi, jocul s-a mutat la poarta lui Merșca. Golul a venit în minutul 40 din piciorul lui Burian, atacantul Pâncotei fiind mai rapid decât Merșca, ceea ce l-a ajutat să împingă mingea în poartă printr-o execuție demnă de artele marțiale. S-a intrat cu 1-0 la pauză.

La reluare, Burian putea face „dubla”, dar a șutat alături de poartă din poziție de singur cu Merșca. Uriașă ocazie! A mai încercat imediat după aceea o foarfecă dar a ratat de puțin mingea… S-a răzbunat în minutul 72. Maghici a executat un corner, specialitatea casei, Lung a recentrat în fața porții și același Burian a marcat din săritură: 2-0! Se simțea mirosul ligii secunde!

Finalul a fost spectaculos, cu Bebe Mitu care se întrecea în driblinguri, tacklinguri, loburi și călcâie. Apoi a urmat bucuria! Cuedan era sus pe grămada de jucători, a urmat Pavel Piroș care nu și-a putut stăpâni lacrimile, iar ultimul aruncat în aer a fost primarul Retter.

One man show Bebe Mitu l-a alergat pe Cuedan cu șampania prin teren și i-a turnat-o toată în cap! Ce mai conta? Pâncota va juca din toamnă în liga secundă!

Acum începe greul…

PS: Am și uitat de eliminarea lui Albert din minutul 74… Nici ea nu a mai contat!