joi, 25 aprilie, 2024

A opta oară cu noroc! Real Madrid – Atletico 1-0

de Special Arad | 23 aprilie 2015, 3:46 PM | Sport

0

Sorții au făcut ca rivalele din Madrid să se întâlnească în nu mai puțin de opt partide oficiale în acest sezon. Pe lângă cele două partide din campionat, Real și Atletico s-au întâlnit în Supercupa Spaniei de la începutul sezonului, în optimile Copa del Rey și, în final, în sferturile Champions League.

Los Blancos nu au reușit să-și învingă rivalii în primele șapte meciuri din acest sezon, iar lipsa unor jucători ca Modric, Benzema sau Bale ar fi sugerat că nici meciul opt nu avea să fie unul ușor.

Realul a dominat clar partida de miercuri seară, dar portarul Oblak a confirmat forma bună arătată în partida tur și meciul părea că va intra în prelungiri.

Dar, în minutul 76, mijlocașul turc al oaspeților, Arda Turan, a primit al doilea cartonaș galben după un fault comis asupra lui Sergio Ramos și misiunea oamenilor lui Simeone se îngreuna considerabil.

Golul a căzut în minutul 88, când atacantul împrumutat de Real de la Manchester United, ”Chicharito” Hernandez a înscris după o fază frumoasă creată de Cristiano Ronaldo și James Rodriguez.

Scorul final a rămas 1-0, iar campioana en-titre se califică în semifinale, unde va întâlni pe FC Barcelona, Juventus sau Bayern Munchen.

Tragerea la sorți pentru faza semifinalelor va avea loc vineri, la ora 14:00.