A legat patru victorii! Marius Copil este în sferturi la challengerul pe iarbă din Nottingham

de Dan Lazăr | 11 iunie 2021, 7:23 AM | Sport | Știri Arad

0

Perioadă fastă pentru tenismenul arădean Marius Copil, care s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului challenger pe iarbă de la Nottingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 132.280 euro. Copil (30 ani, 228 ATP) l-a învins pe austriacul Sebastian Ofner (25 de ani, 171 ATP) cu 6-4, 6-4, după 67 de minute de joc.

Marius Copil a reuşit 9 aşi, faţă de 4 ai adversarului, având un procentaj de reuşită remarcabil la primul serviciu (92%), adversarul neavând nicio minge de break.

Arădeanul a venit din calificări, trecând în primul tur preliminar de britanicul James Ward (34 ani, 329 ATP), cu 6-3, 7-6 (9), iar în al doilea de indianul Ramkumar Ramanathan (26 ani, 216 ATP), cu 6-2, 6-4. În primul tur al tabloului principal, Copil a dispus de bosniacul Damir Dzumhur (29 ani, 125 ATP), al şaptelea favorit, cu 6-4, 4-6, 6-1, totalizând nu mai puțin de 16 aşi.

Marius Copil şi-a asigurat un cec de 3.710 de euro şi 30 de puncte ATP, iar în sferturile de finală îl va întâlni pe sud-africanul Kevin Anderson (25 ani, 100 ATP), al patrulea favorit, meciul urmând a avea loc vineri, în jurul orei 16.30.