vineri, 26 aprilie, 2024

A aruncat sulița în apropierea podiumului european. Vanessa Oriaku (CSȘ Gloria Arad) a ocupat locul cinci la întrecerea U18 din Israel

de Dan Lazăr | 8 iulie 2022, 8:39 AM | Sport | Știri Arad

0

Vanessa Oriaku, sportivă legitimată la CSS „Gloria” Arad, a obținut locul 5 la Campionatul European de atletism rezervat cadeților, în proba de aruncarea suliței.

„Cu ultima ei aruncare din concurs – sezon best, 50.09m, Vanessa a fost la doar 60 de cm de medalie la competiția rezervată sportivelor U18 desfășurată la Ierusalim (Israel).  Cu siguranță obținea un rezultat mai bun pentru că Vanessa are potențial, dar având în vedere faptul că Vanessa – elevă în clasa a X-a la Colegiul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad – nu s-a putut antrena la nivel maxim în ultima perioadă, rezultatul ei este unul excelent”, a declarat antrenorul sportivei, Constantin Miclea.

Victoria la aruncarea suliței a revenit finlandezei Veera Sauna-Aho, cu 52,22 m.

O altă atletă din țara noastră, Valentina-Iulia Necoară, a ocupat locul 5 la săritura cu prăjina, cu 3,75 metri, la egalitate cu belgianca Lola Lepere şi cu germanca Lilly Samanski. Grecoaica Iliana Triantafyllou a obţinut aurul, cu 4,05 m.

România are o medalie obţinută la Europenele Under-18 de la Ierusalim, bronzul câştigat de arădeanul Mihai Damian Motorca, marţi, la aruncarea discului.

România participă cu o delegaţie de 31 de sportivi (13 băieţi şi 18 fete) la Campionatele Europene de atletism pentru juniori Under-18 de la Ierusalim, cu obiectivul de a obţine o medalie şi cinci clasări pe locurile 1-6.