Reabilitarea blocului de pe Bulevardul Revoluției 26-38 a ajuns în mâinile firmei care s-a ocupat și de Colegiul Național „Elena Ghiba Birta”





Noul contract pentru reabilitarea termică a blocului 26-38 de pe Bulevardul Revoluției a fost semnat de Primăria Arad cu Vesa Costruzioni SRL, firma care a câștigat în urmă cu 4 ani și licitația pentru reabilitarea clădirii monument istoric în care își are sediul Colegiul Național „Elena Ghiba Birta”.
Lucrările de reabilitare termică a blocului 26-38 sunt incluse în seria de reabilitări realizată de Primăria Arad din fonduri europene (Cererea 1) și trebuiau duse la bun sfârșit în 31 iulie 2021. O serie de probleme și neînțelegeri au determinat însă Primăria să rezilieze contractul cu Fildo Starcons SRL (constructorul inițial) în august 2022, chiar dacă lucrările au fost executate doar în proporție de 50%.
De atunci, șantierul a stagnat, întrucât municipalitatea a trebuit să ia de la zero procedurile.
Abia acum a fost semnat contractul cu o nouă firmă. Este vorba de Vesa Costruzioni SRL (din București), firma cu care Primăria a semnat în 2019 și contractul pentru reabilitarea Colegiului Național „Elena Ghiba Birta” – un proiect prin PNDL2 despre care au fost publicate numeroase articole pe Special Arad prin care informam despre întârzierile acumulate. În cazul reabilitării unității de învățământ respective, trebuie menționat că Vesa Costruzioni SRL a primit mari penalizări din parte Primăriei, iar la un moment dat a optat să subcontracteze lucrările firmei Meșterii Pricepuți SRL (din Jilava, jud. Ilfov).
Valoarea lucrărilor pentru reabilitarea blocului de pe Revoluției se ridică la 4.319.997 lei (TVA inclus), iar Vesa Costruzioni SRL are – potrivit contractului – la dispoziție să încheie șantierul până la data de 31 decembrie 2023. Dacă nu va fi respectată această dată, municipalitatea va pierde finanțarea europeană.
Din informațiile pe care le deținem, Primăria urmează chiar miercuri, 5 iulie, să predea amplasamentul pentru reînceperea lucrărilor. Vorbim, așadar, de 50% din lucrări care trebuie finalizate în 6 luni.
Citește și:
Comentariile portalului
Aha, dacă realizarilee sunt în funcție de datele dan biblie, probabil că autostrăzile se vor face până la apoca lipsă! Aia mare, sau mică, nu mai contează...
Poate nu ar strica să vă documentați ceva mai atent. Veți putea observa că procesiunile ortodoxe legate sau inspirate din viața lui Iisus (deci, inclusiv drumul crucii) (...)
Sa-mi spuna cineva de ce acesti calugari copiaza Via Dolorosa de la Romano Catolici. Biserica Ortodoxa nu are " Drumul Crucii" inclus in randuiala bisericeasca . In nici o carte de cult (...)