Hălmagiu-Vârfurile. Polițiștii au „executat” mai multe societăți comerciale pentru furt de material lemnos și tăiere fără drept





Comunicat. Polițiștii arădeni, împreună cu reprezentanți ai Gărzii forestiere Arad, Ocolul Silvic “Codrii Iancului” Halmagiu, au verificat modul de exploatare a materialului lemnos în zona Hălmagiu-Vârfurile.
În urma controalelor desfășurate la mai multe societăți comerciale au fost constate două infracțiuni silvice, constând în tăierea fără drept și furtul a 47,5 metri cubi de material lemnos. De asemenea, a fost aplicată o sancțiune contravențională conform Legii 171/2010, în valoare de 15.000 de lei.
Au fost confiscați faptic 42,355 metri cubi de material lemnos în valoare de 6.242 lei și valoric 16,7 metri cubi de material lemnos în valoare de 3.493 de lei.
Aceste activități se desfășoară permanent, urmând a fi verificate, în perioada care urmează, alte societăți comerciale cu atribuții în exploatarea și valorificarea materialului lemnos.
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este