Șefa AEP, reținută de DNA pentru 24 de ore, și-a anunțat demisia prin avocat





Cu nici o lună înaintea alegerilor parlamentare, Autoritatea Electorală Permanentă rămâne fără şef. Ana Maria Pătru, preşedintele instituţiei, a fost reținută pentru 24 de ore și și-a anunțat demisia prin intermediul avocatului. Procurorii DNA Ploieşti suspectează că softurile instituţiei au fost cumpărate de la o firmă preferată de şefa instituţiei, anunță Digi24. Contractele nu ar fi fost date degeaba, ci în schimbul unui autoturism de lux şi a unui apartament. Ana Maria Pătru este urmărită penal pentru trei infracțiuni de trafic de influență și două de spălare de bani.
Avocatul Anei Maria Pătru a anunţat că aceasta va demisiona din funcţia de preşedinte al Autorităţii Electorale Permanente.
„Doamna Ana Maria Pătru, având în vedere situația juridică, a luat decizia de a-și înainta de îndată demisia din funcția de președinte AEP”, a spus avocatul Ene Cristian.
„Vom merge la judecător în vederea continuării urmăririi penale și lămuririi situației din punctul de vedere al măsurii preventive”, a adăugat el.
Ana Maria Pătru a fost dusă în arestul preventiv.
sursa: Digi24.ro
Comentariile portalului
Slăbuț 200 trebuia să fie minim 20.000 să stea acasă la vot
Mah da multi vor in iEuropa!!!
Parcurgând articolul rând cu rând, se poate observa o listă cu verbe: a declarat, a afirmat, a spus, a replicat. Între a declara / a spune / a afirma ș (...)