Noi pârtii de schi în Banat, o telegondolă cu zece locuri și o instalație de înzăpezire artificială





Trei noi pârtii de schi, o telegondolă cu zece locuri și o instalație de înzăpezire artificială cu captare de apă autonomă urmează să îmbogățească domeniul turistic hibernal al Banatului de Munte, informează Renașterea Bănățeană.
Proiectul investițional „Dezvoltarea zonei turistice Semenic”, avansat de municipiul Reșița, a primit săptămâna aceasta undă verde din partea Ministerului economiei, antreprenoriatului și turismului, contractul de finanțare deja semnat prevăzând o valoare totală a investiției de aproape 138 de milioane lei (inclusiv TVA), din care 70 la sută va fi susținut de la bugetul guvernamental.
Pe lângă obiectivele mai sus menționate, în devizul investiției sunt incluse și realizarea unui pod pietonal adiacent, 99 generatoare de zăpadă tip lance și 34 tunuri mobile, precum și lac de acumulare cu stație de pompare, rețea de distribuție și facilitățile aferente.
Comentariile portalului
Mai scump decât la Timișoara. Raportat la salarii...comparația nu ne ajută. Deloc!
== IN SOCIOLOGIE TUBERCULOZA ESTE UN INDICE DE SARACIE SI INCULTURA .
un prefect falconist, omul de casa a lui Falca, un fel de Stoian care urla in spitalul judetean la asistente, dar mai cizelat, dar din acelasi aluat o sa vedeti!!