Două spitale, un club și șase primării din județul Arad, pe „lista neagră” publicată de ANAF
În total 9 instituții din județul Arad figurează pe „lista neagră” cu instituțiile și autoritățile publice care nu și-au plătit taxele și impozitele către stat până la data de 31 august 2025. Instituțiile din județul Arad menționate în lista ANAF cumulează datorii totale de aproximativ 5.782.258 lei (adică aprox. 1,16 milioane euro).
ANAF a publicat vineri, 17 octombrie, lista respectivă cu datornicii. Suma totală la care se ridică restanțele la bugetul de stat este de 582,901 milioane de lei (aprox. 114 milioane de euro), însumând 511 instituții restante.
Aradul, locul 10 în topul județelor în ceea ce privește totalul banilor datorați de instituții
Dacă facem un clasament al celor mai mari datorii acumulate, suma cea mai mare se regăsește la București (aprox. 284,3 milioane lei restante), apoi în județul Galați (aprox. 64,7 milioane lei restante) și județul Brașov (41,5 milioane lei restante).
Instituțiile din județul Arad au acumulat datorii care plasează județul nostru pe locul 10 în topul sumelor restante, dar cu o sumă totală considerabil mai mică decât restul județelor.
Sunt în total 9 instituțiile care nu și-au plătit dările până la data de 31 august 2025. Dintre acestea, două sunt spitale, una este club sportiv, iar șase sunt primării.
Lista completă a instituțiilor datornice la ANAF o puteți consulta aici:
Citește și:
Consiliul Local a aprobat împrumutul de 150 milioane de lei pentru cofinanțarea a 11 proiecte
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.




















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)