vineri, 19 aprilie, 2024

UTA pierde la Craiova după ce în final a ratat două ocazii uriașe și a fost privată de un penalty

de Lucian Dănilă | 10 martie 2023, 11:32 PM | Sport | Topic special

0

După victoria și mai ales evoluția cu FCSB, fanii arădeni trăgeau mari speranțe din deplasarea de la Craiova. Era ultima etapă din sezonul regulat și al patrulea meci la rând în care UTA întâlnea o candidată la titlu.

Echipa antrenată de Gyuszi Balint a jucat de la egal la egal cu Farul și cu CFR, dar a pierdut ambele meciuri, a fost net superioară celor de la FCSB, iar în această seară nu a fost cu nimic decât CS Universitatea Craiova. În prima repriză echipa gazdă a fost echipa care a controlat mai mult jocul, echipa care a construit mai mult, dar UTA a stat bine așezată în teren și nu a dat aproape deloc spații de manevră în propria treime.

Un șut peste poartă al lui Baiaram, un altul al lui Mateiu pe lângă vinclul porții lui Kucher și tot un șt de la distanță al lui Vătăjelu, pe lângă, au fost singurele ocazii ale oltenilor, în timp ce UTA a încercat mai multe acțiuni de contraatac dar toate s-au oprit în zona careului Craiovei.

A venit însă minutul 39, atunci când Postolachi a reușit o acțiune excelentă în banda dreaptă, a centrat greșit în careu iar Silva a respins defectuos în corner. E executat excelent Roger și Batha a înscris cu capul pentru 0-1!

UTA intra la vestiare în avantaj și dădea impresia că defensiva ei stă foarte bine în această seară. După pauză, însă, lucrurile aveau să ia o altă turnură. Craiova a început avântat și a avut două lovituri libere în primele două minute din preajma careului lui Kucher. Dar la ambele, apărarea Bătrânei Doamne a răspuns prezent, portarul ucrainean neavând nicio emoție.

A venit însă acel minut 52, o fază tratată de ușor de UTA la mijlocul terenului, Barbosa a evitat un duel fizic, Markovic a luat o acțiune pe cont propriu, a intrat spre interior, a șutat cu stângul de la 18 metri, mingea mergea spre vinclu dar pe traiectoria sa a intervenit Erico care a atins-o cu capul și a intrat în poartă pentru 1-1.

UTA nu părea că s-a speriat de faptul că echipa olteană a egalat și a urcat liniile în jumătatea adversă. Gyuszi Balint l-a schimbat pe apaticul Milosevic cu Otele și nigerianul a creat două mari ocazii în două minute. În minutul 60 a recuperat mingea la jumătatea terenului din picioarele lui Zajkov, a plecat spre poarta adversă urmărit de trei adversari și a șutat cu stângul de la 17 metri mult pe lângă poarta lui Popescu. Două minute mai târziu, tot Otele a centrat pentru Postolachi, dar lovitura de cap a moldoveanului a fost pe centrul porții și a fost parată de Popescu.

Când tocmai părea că UTA a preluat frâiele partidei, Craiova avea să dea lovitura decisivă. Crețu, abia intrat pe teren, l-a depășit ușor pe Cascini la mijlocul terenului, a pasat ideal pentru poziția viitoare a lui Koljic, Erico și Benga au fost depășiți, Roger a ajuns prea târziu și atacantul Craiovei a marcat pe lângă Kucher pentru 2-1.

A urmat o ultimă jumătate de oră în care UTA a alergat disperată după egalare și a înghesuit echipa lui Neagoe în apropierea careului lui Popescu. Stahl intrat în locul lui Barbosa a centrat bine pentru Abeid, dar Vlădoiu a respins în ultima clipă, apoi Abeid a centrat excelent pentru Stahl, dar Ndong l-a scos de pe direcția de finalizare pe jucătorul arădean.

Finalul a fost incandescent. În minutul 86, Anton a executat perfect un corner, Otele a reluat cu capul de pe linia de 6 metri, mingea a lovit transversala și Rivaldinho a respins din foarfecă de la un metru de linia porții din fața aceluiași Otele.

În prelungirile partidei, UTA a avut o nouă șansă rarisimă de a egala. S-a întâmplat tot în urma unui corner executat de același Anton, mingea a ajuns la Abeid la 4 metri de poarta adversă, mauritanul a lovit greșit mingea, s-a creat o învălmășeală, portarul Popescu l-a agățat în careul mic pe Pașcalău, dar cei din camera VAR au decis că nu au fost circumstanțe de penalty….

Astfel, UTA pierde un nou meci în care nu a fost cu nimic sub adversara sa din punct de vedere al ritmului de joc, al ocaziilor create sau al duelurilor câștigate. Jocul dă speranțe în ceea ce privește play-out-ul, un minicampionat pe care echipa arădeană îl va începe de pe penultima poziție indiferent de celelalte rezultate din această etapă, asta pentru că în meciurile directe cu FC Argeș, echipa piteșteană este superioară.

CS Universitatea Craiova – UTA Arad 2-1 (0-1)

Markovic 52, Koljic 65 / Batha 39

U. Craiova: L. Popescu – Vătăjelu (69 Vlădoiu), Zajkov, R. Silva (62 Crețu), Ndong – Mateiu, Screciu – Işfan (46 Cîmpanu), Ivan, Baiaram (46 Koljic) – Markovic (78 Rivaldinho).

Rezerve: Lazar – Ș. Vlădoiu, Al. Crețu, B. Mitrea, Cîmpanu, Roguljic, Koljic, Rivaldinho, Sala.

Antrenor: Eugen Neagoe

UTA: Kucher – Abeid, Erico, Benga, Roger- Batha, Cascini (68 Anton) – Postolachi, Barbosa (68 Stahl), R. Pop (82 Pașcalău) – Milosevic (58 Otele).

Rezerve: Balauru – Dobrescu, Chindriș, Anton, Hoxhallari, Pașcalău, Otele, Isac, Stahl.

Antrenor: Gyuszi Balint

Arbitri: Cătălin Popa (Piteşti) – Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Romică Bîrdeş (Piteşti). Rezervă: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov)

Observator FRF: Corneliu Fecioru (Bucureşti)

Observator LPF: Imilian Șerbănică (Bragadiru)