UTA defilează în amicalele din Slovenia! Scor de tenis cu Rogaska, echipă din a doua ligă slovenă

de Lucian Dănilă | 21 iulie 2019, 9:07 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA lui Gyuszi Balint arată foarte bine în meciurile amicale disputate până acum. Aflată de aproape o săptămână în Slovenia, gruparea arădeană a disputat două jocuri de pregătire împotriva unor formații din eșaloanele secunde ale Ungariei și Sloveniei.

După victoria cu scorul de 2-0 din meciul cu Budaorsi, UTA a câștigat astăzi cu scorul de 6-0 în fața celor de la Rogla. Informațiile le-am primit chiar de pe site-ul oficial al clubului, uta-arad.ro.

Partida s-a disputat la Rogla. Balint a început meciul împotriva celor de la NK Rogaska cu următorul unsprezece: Iacob – Tomozei, Melinte, Șeroni, Stancu – Hrezdac, Pușcaș – Khalaila, Rus, Oroian – Buhăcianu. Pe bancă au rămas Bolboașă, Opric – Ilie, Ivan, Deta, Salka, Vulturar, Lorenzi, Isac, Ursu, Bustea, Miculescu.

NK Rogaska, care începe campionatul săptămâna viitoare, a apelat la următorii jucători: Vunderla – Mocic, Zorko, Muzaferovic, Romih, Krsnik, Vovk, Kuhar, Petrovic,Torra, Janzek.

UTA a deschis scorul în minutul 4 prin Cipri Rus, care a trimis pe lângă portar după ce a primit o pasă foarte bună de la Tomozei.După câteva ratări ale lui Buhăcianu (a tras în Șeroni, aflat în fața porții slovenilor), apoi prin Șeroni care a trimis cu capul alături de poartă în urma unei lovituri de colț și tot el a trecut pe lângă gol, tot cu capul, în urma unei alte lovituri de colț, UTA avea să marcheze pentru 2-0 în urma unei faze plecate de la Melinte. Acesta a trimis pe jos spre centru, Khalaila a sărit peste minge, a continuat Buhăcianu și după un un-doi cu Rus fostul golgeter de la Bacău l-a executat pe goalkeeperul sloven, 2-0 (27).

La pauză, au ieșit Iacob, Stancu și Rus, au intrat Bolboașă, Deta și Miculescu (46). La al doilea atac al actului secund, Buhăcianu a pătruns prin dreapta și a tras pe jos, la colțul lung, 3-0 pentru UTA (47), scrie uta-arad.ro

În minutul 63 au intrat Florin Ilie, Isac și Ivan , părăsind terenul Melinte, Hrezdac și Tomozei. Imediat după ce a intrat, Ilie verticalizează în zonă centrală, Miculescu prelungește pentru Khalaila, care, singur cu portarul, face 4-0 (65).

A înscris și Isac care a recuperat o minge la 25 de metri de poartă, a pătruns în suprafața de pedeapsă, de unde a marcat pe goalkeeperul sloven, 5-0 (66).

În minutul 72 au intrat Salka, Vulturar, Lorenzi, Ursu și Bustea, în locul lui Șeroni, Buhăcianu, Pușcaș, Khalaila și Oroian. Trei minute mai târziu, Opric i-a luat locul lui Bolboașă în poartă.

Cel care a stabilit scorul final a fost brazilianul Diego Lorenzi. Mijlocașul a recuperat la centru, a înșirat trei adversari și a trimis pe lângă portar din marginea careului mare, 6-0 (80)!

Ursu a nimerit transversala în minutul 83, iar înainte de final Opric s-a remarcat la o acțiune de atac a slovenilor.

Miercuri, 24 iulie, arădenii întâlnesc formația saudită Al Fateh, care a susținut în această dimineață un antrenament chiar lângă terenul unde s-a disputat întâlnirea cu Rogaska.

Meciul cu Al Fateh (Arabia Saudită – prima ligă), are loc la data de 24 iulie, ora României 18:00), iar apoi urmează partida cu ND Dravinja (Slovenia III, pe 26 iulie, ora României 18:30).

Ce spune Gyszi Balint?

„Azi a fost un antrenament reușit, chiar dacă în compania unui adversar mai modest decât ne-am așteptat. E îmbucurător că băieții au reacționat bine, cel puțin pe momentele de posesie și atac. Pe lângă goluri ne-am creat o multitudine de alte posibilități de a marca, aici sunt nemulțumit puțin pentru că au fost momente când fost superficiali la finalizare. Dar, pe undeva, e normal, suntem la jumatea cantonamentului. Noi antrenăm să ajungem la cât mai multe situații de gol. Azi au marcat jucători din compartimentul ofensiv și din cel median, am progresat și pe partea presing în jumătatea adversă, două goluri așa s-au marcat, am avut ocazia să punem în practică ce exersăm la antrenamente”, spune Gyuszi Balint conform uta-arad.ro.