vineri, 29 martie, 2024

UTA câștigă la Buzău și păstrează șanse mari de calificare în Cupa României

de Lucian Dănilă | 9 noiembrie 2022, 4:40 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA s-a deplasat la Buzău, pentru meciul din Cupa României cu Gloria, fără opt jucători. Gyuszi Balint nu a putut conta pe Vukcevic, Ademi și Cascini, accidentați, dar nici pe Chindriș, Isac, Șteau, Abeid și Anton.

Gyuszi Balint avea mai multe obiective pentru acest meci. Antrenorul revenit la UTA la zece luni după ce a plecat, urmărea în primul rând o evoluție bună după înfrângerea de la Ploiești. Apoi, evoluția să aducă și o victorie pentru a ridica moralul căzut al echipei după șapte meciuri în care a adunat un singur punct în Superliga.

Arădenii au început perfect meciul. Au înscris din primele secunde ale acestuia, la primul atac purtat de Jobello pe partea stângă, francezul a trimis în fața porții și Keșeru a reluat cu latul de la 13 metri în plasa porții apărate de Wyney. Golul foarte rapid văzut fără comentariu pe site-ul federației, frf.tv, ne-a adus aminte de alte două jocuri ale Bătrânei Doamne cu Balint pe bancă, cele de la Clinceni și de la Mediaș, meciuri la care Liviu Antal a deschis scorul tot în minutul 1.

Apoi, UTA s-a limitat la un joc economicos, unul de conservare al rezultatului, iar echipa gazdă a început să se apropie tot mai mult de poartă. Gloria chiar a egalat în minutul 16, atunci când în urma unui corner, Lopez a reluat cu capul din mijlocul careului și a făcut inutil efortul lui Balauru. Era 1-1 după puțin mai mult de un sfert de oră.

Rezultatul de egalitate nu e rezistat prea mult pe tabelă. În minutul 24, Keșeru a marcat din mijlocul careului buzoian în urma unui corner executat de Rareș Pop și scorul a devenit 1-2.

Până la finalul primei părți, cele două echipe nu și-au mai creat mari ocazii de gol, dar chiar înaintea fluierului de final al primului mitan gazdele au ratat o bună ocazie, dar lovitura de cap a lui Lopez a trecut mult peste poartă.

La pauză, Mihalcea a făcut trei schimbări, în speranța că ceva se va schimba în bine în jocul echipei sale, dar și pentru a schimba situația de pe tabelă. UTA a controlat tactic meciul și chiar a reușit să își mărească avantajul. S-a întâmplat în minutul 67, atunci când Jobello a transformat un penalty dictat după un fault în careu la Rareș Pop.

După golul al treilea al arădenilor, a urmat un asalt al gazdelor la poarta lui Balauru. La aceeași fază, Balauru a avut o dublă intervenție extraordinară la șuturile lui Ciobanu și Matiș, mingea i-a rămas lui Burlacu care a tras în Erico, brazilianul aruncând-se în fața atacantului Gloriei.

Apoi, centralul Sorin Vădana a dictat penalty pentru Gloria după ce mingea șutată de Burlacu a lovit mâna lui Dobrescu. A executat Matiș, iar Balauru a ghicit colțul și a respins. În minutul 77, Vădana i-a arătat al doilea cartonaș galben lui Hoxhallari, astfel, albanezul a fost eliminat.

UTA câștigă la Buzău și acumulează patru punct în grupa din Cupa României. Deși regulamentul pentru calificare este unul destul de complicat, o victorie a Bătrânei Doamne la Mioveni îi asigură, cel mai probabil, calificarea în turul următor.

Până atunci, Gyuszi Balint trebuie să se concentreze pe campionat, acolo unde UTA are o situație foarte grea, fiind pe penultima poziție, cu doar un punct acumulat din ultimele 21 puse în joc. La Arad vine FC Voluntari, un meci la care Balint nu se va putea baza pe Hoxhallari, suspendat, dar nici pe accidentații Vukcevic, Ademi și, probabil, Isac.

Gloria Buzău – UTA Arad 1-3 (1-2)

LOpez 16 / Keșeru 1, 24, Jobello 67 – 11m

Buzău: Wyney – Părvulescu, Vîrtej, Marku, Uțiu – Lopez, Honciu – Al. Munteanu, Matiș, Manea – Neicuțescu.

Rezerve: Stoian – Oteliță, Wiktorski, Sălceanu, Gaitan, Ciobanu, Burlacu, Lazăr, Boiciuc.

Au mai jucat: Wiktorski, Ciobanu, Gaitan, Burlacu, Lazăr

Antrenor: Adrian Mihalcea.

UTA: Balauru – Dobrescu, Erico, Benga, Hoxhallari (eliminat 77) – Matei (Cibi), Batha – R. Pop, Ubbink (Stahl), Jobello (Otele) – Keseru (Postolachi).

Rezerve: Iacob, Maxim, Stahl, Cibi, Negoescu, Otele, Postolachi, Godwin.

Antrenor: Gysuzi Balint.

Arbitri: Sorin Vădana (Ckuj) – George Suciu (Cluj), Cosmin Vatamanu (București). Rezervă: Eduard Ioniță (Tulcea)

Observatori FRF: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea), Marin Iancu (Urziceni – Ialomiţa)