sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

UTA BD vrea eventul! A bătut Sântana și joacă finala cu Gloria!

de Lucian Dănilă | 22 mai 2014, 1:04 AM | Sport

0

Bătrâna Doamnă vrea eventul, iar pentru a realiza acest lucru va trebui să mai învingă o dată Gloria, de această dată în finala Cupei României, faza județeană. Gruparea antrenată de Roland Nagy a trecut în semifinala de astăzi de Unirea Sântana, iar Gloria a zdrobit încă o dată Șomii din Tauț.

UTA BD a trecut de Sântana cu 3-1, după un meci disputat pe arena Motorul în care – chiar dacă a fost egalată la un moment dat – nu le-a pus prea multe probleme arădenilor. Lipsiți de aportul „veteranilor” Botiș, Varga, Nădăban, Pavel sau Măgulean, tinerii jucători trimiși în teren de Nagy au deschis foarte repede scorul prin Capătă, în minutul 5. A fost scorul primei părți, una în care gazdele au dominat în mare parte jocul.

Repriza a doua a debutat surprinzător, Ciocan egalând în minutul 50 pentru echipa lui Dinu Donca după ce a scăpat singur cu portarul Bodea. Ecuația calificării avea să fie rezolvată de execuțiile lui Hlistei și Stănaia. Primul a trimis în minutul 66 un șut din afara careului, mingea a lovit un dâmb în fața porții lui Ciornei și a deviat în bară de unde a intrat în poartă. În minutul 79, Stănaia a avut execuția zilei, trimițând mingea de la 25 de metri, din voleu, peste portarul Ciornei, ieșit undeva pe linia careului de șase metri.

Pe lângă victorie, Roli a putut să-i vadă mai mult în exercițiul funcțiunii pe unii dintre jucătorii folosiți mai puțin în această stagiune cum ar fi Bodea, Raț, Dobrean, Burlă, Michel Vlad sau Bulza. Interesant este că în toate cele trei meciuri pe care UTA BD le-a disputat în această stagiune contra Sântanei, a marcat de fiecare dată câte 3 goluri (3-2, 3-0 și 3-1). UTA BD este ca și campioană a Ligii a 4-a,fiind lideră când mai sunt doar două etape și, în plus, are un meci mai puțin disputat.

În celălaltă semifinală, Gloria a zdrobit Șoimii Tauț cu scorul de 5-0, după ce în campionat, în urmă cu două săptămâni, a fost 6-0!Pentru Gloria au marcat Florin Gâlcă (3), Gherghel și Urs.

UTA BD – Sântana 3-1 (1-0)

UTA BD: Bodea – Raț (Avrămuțiu), Wild, Cotoc, Filaret – Gheorghiță, Stănaia, Dobrean, Burlă (Hlistei) – Leucuța (Vlad), Capătă (Bulza).

Sântana: Ciornei- Zopota, Paven, Sârdea, Blidar (I. Stan) – Mateiu, But, Bolba (Josan), Vuin – Giurgiu, Ciocan.

Au arbitrat: D. Herțeg – la centru, Alin Bolcaș și Cristian Cășuț – asistenți.

Obs. AJF: Ovidiu Coman și Florin Dumitru.