Un român a fost ucis de pirați în urma unui atac în apele Sultanatului Oman





Un cetățean român a fost ucis în urma unui atac al piraților asupra unui petrolier care naviga în largul coastelor Sultanatului Oman. În urma atacului și-a pierdut viața și un britanic.
Moartea celor doi a fost confirmată de operatorul petrolierului Mercer Street, armatorul Zodiac Maritime. Potrivit companiei, celelalte persoane aflate la bord nu au fost rănite.
Anterior AFP a transmis că un petrolier fără încărcătură la bord a fost atacat joi în largul coastelor Sultanatului Oman.
Potrivit site-ului de operaţiuni maritime britanice UKMTO, un organism de luptă împotriva pirateriei, subordonat Royal Navy, atacul a fost semnalat joi seara, la circa 152 mile marine (280 km) de coastele Omanului.
„Avem informaţii despre un atac împotriva unei nave comerciale în largul coastelor Omanului”, a declarat un purtător de cuvânt al Ministerului britanic al Apărării, subliniind că serviciile sale din regiune „investighează cazul”, relatează AFP, citată de Agerpres.
Pe Twitter, armatorul Zodiac Maritime, cu sediul la Londra, a confirmat „suspiciuni de piraterie” la bordul M/T Mercer Street.
„În momentul incidentului, nava se afla în nordul Oceanului Indian, navigând dinspre Dar es Salaam”, în Tanzania, spre Fujairah (Emiratele Arabe Unite) „fără încărcătură la bord”, a adăugat el.
Proprietarul este japonez, iar nava administrată de Zodiac Maritim, care aparţine aparţine omului de afaceri israelian Eyal Ofer, aflat pe poziţia a 197-a în clasamentul Forbes al celor mai bogaţi oameni din lume, cu o avere estimată la 11,3 miliarde de dolari, potrivit AFP.
Comentariile portalului
Ca oricare om normal e clar că nu pot vota un extremist, da nici pe Nicușor Dan! Omu' repetă mereu că nu va face slegeri anticipate, iar asta înseamnă (...)
Da, au fost harnici muncitorii, probabil că au fost plătiți la timp, echipa doar și-a făcut datoria. Primarul se laudă și el, trebuie prezentate și realizări (...)
"s-a finalizat în doar 2 luni" - în doar DOI luni ? E puș și în titlu, să se vadă.