miercuri, 12 februarie, 2025

Special Arad Logo

    Atac nocturn în Kiev. Patru morți și pagube semnificative în urma loviturilor rusești

    de Special Arad | 18 ianuarie 2025, 1:06 PM | Internaţional

    0

    Patru persoane au fost ucise sâmbătă dimineaţă în Kiev, într-un atac nocturn al Rusiei, a declarat Timur Tkacenko, şeful administraţiei militare a capitalei Ucrainei, conform agenției Reuters, citată de News.ro.

    Tkacenko a postat pe aplicaţia de mesagerie Telegram că decesele au avut loc în districtul Şevcenko din oraş.

    El a menţionat că resturi căzute au lovit şi districtul Holosiivskyi, situat pe malul vestic al râului Nipru, care traversează capitala, precum şi districtul Desnyanskyi, de pe malul opus.

    Radiodifuzorul public Suspilne a postat pe Telegram imagini cu echipe de urgenţă lucrând printre grămezi de sticlă spartă.

    Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a declarat că sistemele de apărare aeriană erau în funcţiune în jurul oraşului.

    Kliciko a spus că ferestrele au fost sparte în districtul Şevcenko, inclusiv la o staţie de metrou care a fost închisă. El a menţionat că  dintr-o clădire de apartamente ieşea fum şi că au fost trimise echipe de intervenţie  pentru a remedia o conductă de apă avariată.

    Autorităţile au avertizat  despre pericolul atacurilor cu drone şi rachete înaintea acestui atac. Alerta aeriană din capitala Ucrainei a fost ridicată după ce a fost în vigoare pentru mai mult de o oră.

    Citește și: Detalii despre operațiunea SRI prin care România a împiedicat o tentativă de sabotaj orchestrată de Rusia

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    4 + 6 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.