Start vot în diaspora! Câți români au votat deja
Prima secţie de vot din străinătate pentru al doilea tur al alegerilor prezidenţiale din România s-a deschis la Auckland, Noua Zeelandă, vineri la ora locală 12,00 (01,00 ora României), notează stiripesurse.ro
În continuare, se vor deschide secţiile de vot din Australia (6), Japonia (1) şi alte ţări din regiune. În al doilea tur al alegerilor prezidenţiale, alegătorii români au de ales între primii doi clasaţi în primul tur, respectiv Călin Georgescu şi Elena Lasconi.
Un număr de 3.352 de alegători au votat în diaspora, până vineri, la ora 9,00, pentru al doilea tur al alegerilor prezidenţiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă (AEP).
Votarea a început în străinătate vineri la ora 01,00 (ora României) şi până la ora 9,00 s-au prezentat la urne 324 de cetăţeni români, iar 3.028 de alegători au votat prin corespondenţă, totalul voturilor exprimate în străinătate fiind în prezent de 3.352, conform AEP.
În prima secţie de votare deschisă, în Noua Zeelandă, au votat 22 de cetăţeni români. De asemenea, în Australia au votat 114 alegători români, în Japonia – 77, Thailanda – 29, Coreea – 21, în China – 16, Vietnam şi Filipine câte opt, Malaysia – şapte, India – cinci.
Comentariile portalului
Nu toti profesorii fac meditatii, asa ca lasa generalizarile, dar majoritatea frizeriile se fac a uita de bonul fiscal
"Trăim un moment trist și mincinos al existenței noastre, ca nație. " Total adevărat. De asta a scăzut nivelul încrederii în jurnaliști și presă, de (...)
Sunt extrem de multumit de serviciile E.ON Energie Romania! In luna noiembrie, am aflat despre numerele TelVerde si am decis sa le folosesc pentru a transmite indexul de consum. (...)