Start lansat! Gloria s-a impus în fața copiilor Bătrânei Doamne

de Lucian Dănilă | 10 august 2014, 11:19 PM | Sport

0

Gloria și Progresul Pecica sunt echipele cele mai îndreptățite să spere la câștigarea campionatului Ligii a 4-a în ediția care a debutat ieri. Echipa lui Costel Bogoșel a avut parte de un prim examen chiar contra echipei secunde a Bătrânei Doamne, echipă cu care a luptat anul trecut la promovare, dar căreia i-a și contestat dreptul de participare în Liga a 4-a.

Acum nu a mai fost cazul. Gloria s-a impus la pas deschizând scorul chiar la prima fază, prin Filimon în minutul 3. Apoi, tot „albaștrii” au fost cei care au impus ritmul jocului, aceștia fiind aproape de gol prin același Filimon, care a trimis cu capul în plasa laterală, dar și prin atacantul Bătrânei Doamne Ousmane Mansour, senegalezul trimițând mingea cu capul în propria bară la un corner executat tot de Filimon.

UTA a avut un ultim sfert de oră al primei părți foarte bună. Ousmane Mansour a avut două bune ocazii, la una dintre ele respingând Blănaru din fața porții, iar la cealaltă Vaida având un reflex salvator, și a mai fost de notat acțiunea lui Amir Joarză, care a încercat un lob fără succes peste Vaida.

După pauză jocul s-a disputat mai mult lângă careul echipei gazdă. Florin Gâlcă a marcat pentru 2-0 după un „assist” al lui Topai, dar scorul putea fi mai mare dacă nu ratau situații foarte bune Măgulean, Filimon, Berari și Higyed, sau dacă Revesz nu intervenea la șuturile de la distanță ale lui Sergiu Popa,Măgulean și Claudiu Ban.

A rămas 2-0, scor care i-a mulțumit pe oficialii ambelor echipe. „Am avut o medie de vârstă de 15,8 ani”, spune Dan Stupar, antrenor la UTA 2 BD.

Partida s-a disputat pe stadionul Otto Greffner din Șiria, acolo unde va evolua echipa secundă a UTA BD pe tot parcursul campionatului după fuziunea cu gruparea din Șiria.

IMG_0126

UTA 2 BD: Revesz – Irina, Lazăr, Pocioian, Prună (Moza), Aldan, Jorza, Brănișteanu (Dinculescu), Tănase (Coșa), Ghergar (Stahl), Mansour

Gloria: Vaida – Topai, Ew. Wild, Blănaru, Hulbăr (Gherghel), Berari (Pirtea), Filimon, Fl. Gîlcă, Sg. Popa, Țugui (Ban), Măgulean, Higyed.

Arbitri: Ionuț Nicoraș – Adrian Costea, Lucian Berariu. Observatori: Dan Ologeanu, Valer Mărginean.

LIGA a 4-a – Rezultate prima etapă

UTA Bătrâna Doamnă 2 – Gloria Arad 0-2, Şoimii Lipova – Naţional Sebiş II 1-0, Victoria Zăbrani – Aqua Vest 3-1, Frontiera Curtici – Progresul Pecica 0-4, Crişul Chişineu Criş – Voinţa Mailat 3-0, Unirea Sântana – Lunca Teuz Cermei 2-1, Păulişana Păuliş – Banatul Sînicolau Mic 1-3.

Etapa viitoare: Gloria – Lipova, Aqua Vest – Curtici, Sînicolau Mic – Sântana, Pecica – Chişineu Criş, Mailat – Păuliş, Cermei – UTA II, Sebiş II – Zăbrani.