Update Halep a distrus-o pe Kleybanova la Roland Garros!

de Lucian Dănilă | 27 mai 2014, 3:00 PM | Sport

0

Simona Halep, cap de serie numărul 4 şi locul 4 WTA, debutează la ediţia din acest an a turneului de la Roland Garros, meciul cu rusoaica Alisa Kleybanova fiind programat de la ora 12.00, pe arena principală „Philippe Chatrier”.

Partida începe la ora 12, și este transmisă în direct la EUROSPORT. Halep şi Kleybanova s-au întâlnit până acum de două ori fără ca Halep să piardă vreun set: 6-4, 7-6 la Australia Open în 2011 şi 6-1, 6-1 anul trecut, la Moscova.

UPDATE:

Început perfect de turneu parizian pentru Simona Halep. A patra jucătoare a lumii a câștigat în două seturi meciul cu rusoaica Kleybanova, scor 6-0, 6-2!

Primul set a fost la discreţia româncei, care nu i-a dat nicio şansă adversarei sale şi a câştigat cu 6-0. Nici în a doua parte a meciului, Simona nu a avut probleme, iar setul secund a fost adjudecat tot de ea, cu 6-2.

„E prima dată pentru mine când joc aici. M-am simţit foarte bine, mulţumesc tuturor celor care au fost alături de mine şi sper să ne vedem şi în turul următor. Am făcut cel mai bun turneu al meu la Madrid. Aici este însă un lucru diferit şi sper să ajung cât mai departe posibil în acest turneu”, a declarat Simona Halep după victoria de la Roland Garros.

Heather Watson (Marea Britanie) va fi adversara Simonei Halep din turul secund. Watson a învins-o pe Barbora Zahlavova (Cehia), cu 6-3, 6-4.