joi, 25 aprilie, 2024

Simona Halep, „desființată” în primul set la US Open. A pierdut și setul al doilea și părăsește competiția americană

de Special Arad | 27 august 2018, 7:34 PM | Sport

0

Numărul unu WTA a pierdut în primul tur al turneului de Mare Șlem US Open, în fața estoniencei Kaia Kanepi, cea care a reușit un meci aproape perfect. Scorul: 6-2; 6-4 pentru estoniancă.

La 37 de minute, Simona Halep a dat violent cu racheta de pământ și a rupt-o, în start de set doi, la scorul de 2-6, 0-1, 0-15. Scurtele puse de Kaia Kanepi au fost enervant de eficiente, la fel şi serviciile – unu şi doi!, dar și mingile izbite de pe linia de fund a terenului.

În setul al doilea, Halep a fost condusă cu 3-0, dar a egalat la patru. Ulterior a pierdut ambele game-uri și a părăsit US Open.

Halep părăsește competiția pentru a doua oară în turul întâi, la fel ca și în 2017.