marþi, 16 aprilie, 2024

Sferturi de finală în challengerul de la Lugano. Francezul Herbert, următorul rival al arădeanului Copil

de Dan Lazăr | 31 martie 2022, 8:06 AM | Sport

0

Arădeanul Marius Copil (31 ani, 257 ATP) s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului challenger de la Lugano (Elveţia – premii 45.730 de euro), în urma unei victorii cu finlandezul Otto Virtanen, scor 6-1, 6-4.

Arădeanul s-a impus în 65 de minute în faţa tânărului său adversar, de 20 de ani, clasat pe locul 412 ATP.

Copil a reuşit 4 aşi şi nu a comis nicio dublă greşeală, salvând toate cele trei mingi de break create de Virtanen.

„Tunarul din Carpați” şi-a asigurat un cec de 1.260 de euro şi 16 puncte ATP, iar în sferturi îl va întâlni pe francezul Pierre-Hugues Herbert (31 ani, 134 ATP), al patrulea favorit.